Şehzadeler şehri Amasya

Şehzadeler şehri Amasya, Amazonlar'dan, Hititler'e kadar onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış. Elmanın da anavatanı kabul edilen kent sahip olduğu doğa ve tarihi ile ziyaretçilerini büyülüyor. 

Anadolu'nun en eski kentlerinden birisi. Burası Amasya. Misket elmasıyla meşhur. Şehzadeler Şehri de deniliyor buraya. Sadece şehzadeler ikamet etmemiş burada, ilk insan evladının gelip ev bark kurduğu tarihten bu yana 4 bin yıl geçmiş. Tam ortasından zümrüt rengi Yeşilırmak akıyor. İki tarafında dağlar yükseliyor. Tarih, coğrafya ve güzellik iç içe geçmiş. Amasya'nın güzel meydanlarından birinde sakallı, heybetli bir adamın heykelini göreceksiniz. Bu adam en eski Amasyalılardan Strabon. Coğrafya biliminin kurucusu, o meşhur gezgin. M.Ö. 60 yılında burada doğmuş, dünyayı gezmiş, alemleri dolaşmış, ciltler dolusu kitaplar yazmış, sonra da dönüp gelmiş doğduğu şehre ve M.S. 19 yılında burada gözlerini kapamış dünyaya. 

AMAZONLAR DA ORADAYDI  

Amasya ismini Amazon Kraliçesi Amasis'ten alıyor. Hani o Yunan mitolojisinde sadece kadın savaşçılardan oluşan tarihi bir topluluk var ya onlardan bahsediyor Strabon. Yeryüzünün bilinen en eski anaerkil topluluklarından biri olan Amazonların Samsun-Amasya hattında yerleşmiş olduğu kesinleşmiş sayılıyor. Ve hem Strabon'dan önceki hem de sonraki araştırmacılar bunu teyit ediyor. Orta Karadeniz bölgesinin bu güzel kentinde Hititler'den başlayarak bugüne kadar 13 (bazılarına göre 19) medeniyet yaşamış. Şehirde ve şehrin kırlara açılan alanlarında yapılan araştırmalarda bu birbirinden farklı medeniyetlerin izini bulmak mümkün.

ELMANIN ANAVATANI  

Bilindiği gibi elmanın anavatanı Kuzey Anadolu. Bazı araştırmacılar, elmanın tarihte ilk ortaya çıktığı yerin Amasya olduğunu da söylüyor. Fakat, yeryüzündeki en lezzetli türlerden biri olan Amasya misket elmasının bir özelliği var. Bu ağaç her sene ürün vermiyor. Bir sene dalları kıracak kadar çok elma çıkıyor ortaya, sonraki sene dinleniyor. Bu sebeple bölgedeki elma yetiştiricileri daha fazla ürün alabilmek için misketleri söküp yerine, başta golden olmak üzere daha verimli türleri ekmeye başlıyor. Bunun üzerine köylüye bedava elma fidanları dağıtıyor. 

 

Amasya Kalesi 

 

Amasya’da gezilecek yerler arasında Amasya Kalesi bulunuyor. Yeşilırmak’ın kenarında Harşena Dağı’nın üzerine inşa edilmiş kalenin Hititler zamanında yapıldığı tahmin ediliyor. Binlerce yıllık tarihi olan kale Osmanlılar tarafından da kullanılmış ve günümüze kadar ulaşabilmesinin nedeni Osmanlılar tarafından bakımının yapılmış olmasıdır. Ayrıca kentteki en güzel manzaralardan birisine sahiptir. 

 

Kralkaya Mezarları 

 

Kaleye yapacağınız gezi esnasında Kralkaya Mezarları’nı da es geçmemelisiniz. Harşena Dağı yamaçlarında yer alan mezarlar oldukça büyük ve taşlara oyulmuş yapılarıyla ilgi çekicidir. 

 

Nereye gidilmeli? 

- Öncelikle Amasya Müzesi'ni görmelisiniz. Müzeye gitmişken bahçede yer alan Selçuklu Sultani I.Mesud'a ait türbe ve Osmanlı dönemi Narlıbahçe Çeşmesi'ni de görmelisiniz.  
- Saraydüzü Kışla Binası'nı atlamayın.  
- Hazeranlar Konağı da gezilecek yerlerden biri. Şu anda Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor.  
- Şehzadelerin nasıl yaşadığını merak ediyorsanız Şehzadeler Müzesi sizi bekliyor.  
- Amasya Kalesi'ni, Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi'ni ve Alparsan Müzesi'ni de görmelisiniz. 

Yedi kuğular kuş cenneti 

 

Amasya’da gezilecek yerler listemizde Yedi Kuğular Kuş Cennetide bulunuyor.Uzun yürüyüşler yapıp biraz huzur bulmak ve özellikle göç dönemlerinde gökyüzünde bir görsel sunan kuşlara bakıp kendinizi dinlemek istiyorsanız rotanızı birkaç günlüğüne kuş cennetine çevirebilirsiniz.

Aynalı Mağara

Amasya Vadisi’nin en ünlü ve en özel mağaralarından birisi. Rivayetlere göre güzelliği ile ünlü bir kralın kızına ev sahipliği yapan mağara, hem muazzam yapısı, hem de ilginç hikayesi ile Amasya’da unutmayacağınız ilk yerlerden birisi. Hikaye’nin devamı ise mağarada.