• Bist 100
  101.728
 • Dolar
  5,3121
 • Euro
  6,0099
 • Altın
  226,5117
İstanbul
2 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
19 Haziran 2018 07:58 | Salı

Tarihi Rami Kışlası, Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olacak

Kültürel yatırımların hız kazanmasıyla birlikte, İstanbul devasa boyutta bir kütüphaneye daha kavuşacak. Türkiye’nin en büyük kütüphane vadisini kurmak için çalışmaların sürdüğü Rami Kışlası’nın iki yılda tamamlanması planlanıyor.

Tarihi Rami Kışlasında hummalı bir çalışma sürüyor. Uzun yıllar atıl durumda bulunan tarihi Osmanlı kışlası, bilim ve sanat yuvası olarak ayağa kalkmak için gün sayıyor. Tarihinin en büyük restorasyon projesi tamamlandığında kışla, Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olacak. 

Rami Kışlası projesi hakkında Anadolu Ajansı’na konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, devasa büyüklükteki alanın İstanbul’un cazibe merkezlerinden biri haline getirilmesinin planlandığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Rami Kışlası’nı çok özel bir yaklaşımla çok güzel bir projelendirmeye tabi tuttuğunu aktaran Yılmaz, “Burası Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olarak planlanıyor. Öncelikle burada çok kapsamlı bir şehir kütüphanesi yer alacak. Çocuk, sanat gibi tematik kütüphaneler olacak. Şimdilik 7 milyon kitabın içinde olacağı bir kütüphane öngörülüyor. Ama bu sayı gelişen şartlara bağlı olarak ileride daha da artırılır. Dolayısıyla proje bitmiş olduğunda dünyanın en büyük kitap ve kütüphane vadisi ortaya çıkmış olacak.” diye konuştu.

KÜTÜPHANELER KÜTÜPHANESİ

Coşkun Yılmaz, İstanbul’da çok sayıdaki koleksiyonerin koleksiyonlarını bir arada tutan mekan problemi yaşadıklarına değinerek, Rami Kışlası içinde açılacak ‘Kütüphaneler Kütüphanesi’ bölümünün bu amaca hizmet için kullanılabileceğini belirtti.

Yılmaz ‘Onların kitaplarının parçalanmadan bir bütün olarak muhafaza edildiği alanlar yer alacak projede. Aynı zamanda koleksiyon sahiplerinin gelip çalışabilecekleri ofisler de o bölüm içerisinde yer alacak. Koleksiyonlarda yer alan eserler araştırmacıların hizmetine sunulacak’ dedi. Dev kütüphanenin yaklaşık 2 yıl sonra hizmet vermeye başlaması planlanıyor.

(AA)