• Bist 100
  98.784
 • Dolar
  5,3524
 • Euro
  6,0833
 • Altın
  221,0646
İstanbul
6 / 13
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
13 Şubat 2018 17:59 | Salı

Ümraniyelilerden Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi Seminerine Yoğun İlgi

Ümraniye Belediyesi Şubat ayı Kültür-Sanat etkinlikleri kapsamında Psikolog Dursun Ünlü’yü ağırladı. Ümraniyelilerin yoğun katılım gösterdiği seminerde Ünlü, “Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi”ni anlattı.

Ümraniyelilerin Şubat ayında da dolu dolu kültür- sanat ile vakit geçirmelerini sağlayan Ümraniye Belediyesi, alanında uzman hocaları sanatseverlerle bir araya getirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Ümraniye Sanatkârlar Çarşısı’nda Psikolog Dursun Ünlü ağırlandı.  

Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi ile ilgili önemli bilgiler paylaşan Ünlü, “Öfkenin kontrol edilmesi, bireyin başkalarıyla olan ilişkilerinde genelde sabırlı, soğukkanlı, hoşgörülü, anlayışlı davranması ve çoğu zaman öfkesini kontrol etme ve sakinleşme eğilimi içinde olmasıdır. Bireyin karşılaştığı durumlara karşı gösterdiği öfke duygusunun bir nedeni de yaşanan durumun bireyde stres oluşturmasıdır. Nitekim bireyin yaşadığı öfke duygusu ve öfke ifadesinin, yüksek düzeyde stres hissetme ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu yüzden stresle başa çıkmayı öğrenmeliyiz. Bu sorunla; problem odaklı başa çıkma ya da duygu odaklı başa çıkma ile kurtulabiliriz. Problem odaklı başa çıkma, bireyin aktif bir şekilde stres yaratan durumu ortadan kaldırmaya yönelik bilgiyi ve mantıksal analizi kullanmasını içerir. Duygu odaklı başa çıkmada ise önemli olan bireyin stres yaratan durumla ilgili duygusunu ortadan kaldıracak kaçınma, inkâr gibi teknikleri kullanması söz konusudur. Bu geçici bir çözümdür, ama bireyin üzülmesini ve sıkıntı yaşamasını önler” diyerek semineri noktaladı.