• Bist 100
  101.728
 • Dolar
  5,3121
 • Euro
  6,0099
 • Altın
  226,5117
İstanbul
2 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

CHP müze olsun!

Seçim bitti, dalgalar duruldu, oluşan tsunamilerin zarar ziyanının sayılmasına sıra geldi, lakin her tabii afette olduğu gibi aklı selim ile zararı ziyanı sayıp, yaraları sarıp, mevtaları kaldırmak varken, ‘’Yok şunu yapsaydık, yok sen şunu yapmadın’’ artçıları öne geçti!

Şu artık açıkça anlaşılmıştır ki, CHP’nin kolonları artık bu zamanın yükünü taşıyamamaktadır ve de taşıyamayacaktır! Hangi mimarı, mühendisi getirirseniz getirin, dünyanın hangi malzemesini kullanırsanız kullanın bu bina bu zamanın yükünü taşıyamayacaktır! Bir de buna geçmişin getirdiği imaj problemini eklerseniz CHP’nin işi zordan da öte tam bir umutsuz vakadır, çünkü siz bu binayı ne kadar güçlendirseniz, ne boyaya boyasanız da millet gönül huzuru ile bu binaya girmiyor kardeşim!
Olmuyor!
Siz millete, ‘’Gel içeride sana ballı börek hazırladım’’ deseniz de bu millet o binaya girmiyor!
Gerekirse sizin o hazırlamış olduğunuz ballı böreğe dönüp bakmıyor, gidip zeytin ekmek bir baş soğanın olduğu sofraya oturuveriyor!
Çünkü millet o binanın içerisinde öyle dramatik şeyler yaşadı, öyle şeyler gördü ki!
Misal, Türk siyasetinin en karizmatik, yakışıklı, iyi hatiplerinden Sayın Deniz Baykal’ı okyanus ötesi bir dalgayla al aşağı edip yerine Alevi meşrepli birini getirdiniz!
Peki ne oldu?
Bütün Alevilerin oyunu alabildi mi?
Peki neden?
Çünkü Alevi kardeşimin aklında hala Dersim olayları...
Alın üstüne bir de içerisinden çıkan bir genel başkanın bu husustaki zikzaklarını ekleyin, bir de buna merkez sağın en büyük partisi Ak Parti’nin 16 yıllık iktidarında en iyi açılımlarından olan Alevi açılımını ekleyin!
Pekiii... Alevi oylarının kahir ekseriyeti nereye gitmiş oldu, HDP’ye!
Peki, bu nasıl iştir efendi?
Öz be öz Türk, gidiyor nasyonal sosyalist ırkçı bir HDP’ye oy veriyor!
Bütün bunların yanında bu kısır döngüden umudunu kesenler de ilk fırsatta yanı başındaki derme çatma temelsiz yapılara kaçıyor.
Sağ seçmenin aklından ise tek parti dönemi, Milli Şef hiç çıkmadı ve çıkmayacak!
Bir diğer misal, İP!
CHP varlığını sürdürebilmek için her türlü malzeme verdiği İP’e oylarını kaptırmadı mı?
Bence, CHP’nin binası müze yapılıp, sol tarafta bir arsaya da yeni bir bina yapılmalıdır, müze bir CHP, ülkeye bugünkü CHP’den çok daha faydalı olacaktır! Nihayetinde tüm partilerin anası bir parti, cumhuriyetin kurucu partisi aynı zamanda da kurucunun emanetidir.
Bu neredeyse elzemdir, zaruridir!
Ne kadar haklı olduğumu anlamanız için, 12 Eylül darbesi sonrası CHP’nin yerine kurulan partilere bir göz atalım, SODEP ve SHP’nin aldıkları oylar bugünün CHP’sinden çok daha fazla olduğunu görürüz!
Bunları neden yazıyorum, ‘’CHP’den sana ne’’ diyenler olabilir!
Siyaset, demokrasi ve milli iradenin tecellisi sadece iktidar seçmekten ibaret değildir! Siz ne kadar güçlü iktidarlar seçerseniz seçin, muhalefet de güçlü olmazsa o seçtiğiniz güçlü iktidar yoluna güçlü olarak devam edemeyecektir! Demokrasilerin olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığı olmakla beraber cumhur adına denetim yapacak olan muhalefettir, aynı zamanda! Ülkemizde güçlü bir muhalefetin olmamasından da en büyük zararı Ak Parti iktidarları görmüştür, eğer CHP güçlü bir muhalefet olabilseydi, bugünkü Ak Parti ve ülkemiz çok daha başka bir noktada olabilecekti!
CHP’nin iyi bir muhalefet olamaması aynı zamanda MHP’ye de zarar vermiştir, çünkü aynı mahallenin farklı sokaklarından olmanın ötesinde pek farkı olmayan Ak Parti iktidarına, CHP iyi bir muhalefet olamadığı için zaman zaman CHP’nin yapması gereken sert muhalefeti yapmak zorunda kalmıştır!
Söz MHP’ye geldi yerim bitti, Salı günü de MHP inşallah!