• Bist 100
  101.728
 • Dolar
  5,3088
 • Euro
  6,0030
 • Altın
  226,1730
İstanbul
1 / 4
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Sevgililer Günü hediyesi kıdem tazminatını artırır 

Her yıl 14 Şubat günü sevgililer günü olarak kutlanıyor. Sevgililer günü ilişkin okuyucularımdan çeşitli sorular aldım. Okuyucularımın sevgililer gününü kutluyorum. Okuyucularımdan gelen sevgililer günüyle ilgili soruları cevaplamaya çalışayım. 

Soru: Patronum her yıl sevgililer gününde bayanlara  küpe,  ediyor. İşten ayrılırken küpe kıdem tazminatının hesabına dahil edilir mi? Selin 

Cevap: Patron,  her sevgililer gününde küpe alıp çalışanlara veriyorsa, bu durum işyeri uygulaması haline gelmiş demektir. Küpenin tutarı kıdem tazminatının hesaplanmasında dikkate alınır. Dolayısıyla kıdem tazminatı miktarı daha yüksek olur. 

Sevgiliyle aynı vardiyada çalışma 

Soru: Sevgilimle işyerinde aynı vardiyada çalışabilir miyim? Beyza 

Cevap: Evli olmayan sevgililerin aynı postada çalışmaları yönünde mevzuatta bir düzenleme yok. Patron isterse sevgilileri aynı vardiyada çalıştırabilir. 

Sevgilim fazla mesai yapmak zorunda mı?  

Soru:Sevgilim  konfeksiyon imal eden işyerinde çalışıyor. Haftanın belirli günlerinde fazla mesaiye kalıyor. Ben sevgilimle daha fazla vakit geçirmek istiyorum. Sevgilim de fazla mesaiye kalmak istemiyor. Sevgilimin mesaiye kalmaması için ne yapmasını önerirsiniz? Kazım 

Cevap: İşyerlerinde çalışanları patronlar kafasına göre mesai yaptıramaz. Mesai yaptırabilmesi için çalışanın yazılı onayını alması lazım. Sevgiliniz yazılı onay vermemişse fazla mesaiye kalmayabilir. Durumu patrona konuşarak çözebilirsiniz. Patron taleplerinizi dikkate almazsa Alo 170 veya çalışma ve iş kurumu il müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz. 

Birlikte izin kullanma 

Soru: Sevgilimle aynı işyerinde çalışıyorum. Sevgilim Çarşamba, ben ise Perşembe günleri izin kullanıyorum. İnsan kaynakları müdürü aynı gün izin vermiyor. Hafta tatilini sevgilimle aynı gün kullanabilme hakkım yok mu? Atilla 

Cevap: Hafta tatili izin günlerinin belirlenmesinde iş sözleşmesinde bir hüküm varsa ona uyulur. Hüküm yoksa da mevcut durum devam eder. Ancak patron aynı gün sevgililere  hafta tatili verebilir.  Patronunuzla durumu bir kez daha konuşmanızda fayda var. 

Sevgilinin yerine çalışılır mı? 

Soru: İşe gitmeyen sevgilimin yerine işyerinde çalışabilir miyim? Mahmut 

Cevap: İşe gitmeyen sevgilinin yerine işyerinde çalışılması işverenin uygun görmesine bağlıdır. Aksi durumda işe gitmeyen sevgili devamsızlıktan dolayı hakkında işlem yapılabilir.