YAZARLAR

yazarresmi
Diş Hekimi İlker Erdoğan

ilker.erdogan@esmedya.com.tr

09 Eylül 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Diş temizliği ve beyazlatma 

Bu hafta ele alacağım konu, çok önemli olan ama pek çok insanın ihmal ettiği bir konu... Diş yüzeyi temizliği ve beyazlatma...namı diğer DENTAL SPA. Yazıma başlamadan önce güzellik yarışmaları ile ilgili kısa bir not: Güzellerimiz seçilirken zerafet,fiziksel güzellik,özgüven,genel kültür ve daha birçok özellik dikkate alınıyor.umarım ilerleyen yıllardaki yarışmalarda güzel gülümsemenin ve ilk izlenime en büyük katkısı olan dişlerde ilk başta saydığım güzel seçme kriterlerindeki hakettiği yeri alır. Yenilen renkli yiyecekler ve keyif veren çay, kahve, kırmızı şarap gibi içecekler, sigara, puro gibi nikotin içeren alışkanlıklar, diş fırçalamayı ihmal etme, düzgün fırçalayamama, ortodontik bozukluklar nedeniyle diş fırçasının ulaşamadığı ara bölgelerin varlığı ve diş ipi kullanma alışkanlığının olmaması neticesinde diş yüzeyinde renkleşmeler ve diş taşları oluşabilir.

Bunun yanı sıra çocuk yaşta tetrasiklin kullanımına bağlı renkleşmeler ve dişin tabakaları olan mine ve dentinde erken devrede meydana gelen defektler de diş yüzeylerinin görünümünü etkileyebilir. Hastalar diş yüzelerindeki renkleşmeler ve diştaşı şikayeti ile diş hekimine başvurduklarında ilk yapılan işlem diş yüzeyi temizliğidir. Yani öncelikle, problemin ortadan kalkmasına yardımcı olunur. Daha sonra da diş beyazlatma işlemi ile kaybolan estetik diş renginin hastalara geri kazandırılması sağlanır. Diş yüzeyi temizliğinin ve diş beyazlatmanın dişleri aşındırdığı ve diştaşı oluşumunu arttırdığı düşüncesinde olan hastalar ilk seanstan sonra bu düşüncelerini bilinçaltından uzaklaştırmaktadırlar. 

Mantığı ve işleyişi 

Bleaching yani diş beyazlatma işlemi dişlerin rengini doğal olarak 8 ile 11 ton açma işlemidir. Bu tedavide, dişlerin üzerinde herhangi bir boyama yada madde kaybına neden olacak işlem yapılmamaktadır. Dolayısıyla dişlere hiçbir zararı yoktur. Sistemin uygulanması şu şekildedir:  

Dişin yapısı, birbirine bağlı kanallardan oluştuğu için, bu kanallar sayesinde dişler ağız içinden sürekli sıvı emmektedir. 

Beslenmemiz çoğunlukla renkli yiyecek ve içeceklerden oluştuğundan dolayı, zamanla dişler koyulaşmaktadır. Beyazlatma işleminde bu kanallar içindeki renklenmiş sıvı dışarı atılıp, yeniden renksiz sıvıyla dolması sağlanır. Bunu kirlenmiş boruların içinin temizlenmesi gibi düşünebiliriz. 

Dişlerine beyazlatma işlemi uygulanan hastaların bu işlemden sonraki 48 saat içerisinde renkli tüm yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Çay, kahve, kırmızı şarap, kola, soya sosu gibi yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Çünkü, bu zaman aralığında dişler, ağızdaki sıvıyı en üst derecede emmektedir. 

Beyazlatma işlemi klinikte bir saat gibi kısa bir zamanda uygulanmaktadır. Buna ofis bleaching denir. Hayatımızın geri kalan zamanında, yediklerimiz şeffaf ve beyaz olmadığı için zamanla açılan diş rengi, bir iki ton geri döner. 

Geri dönüşü engellemek icin hastalara tamamlıyıcı ürünler olarak özel bir diş macunu ve agız gargarası tavsiye edilebilir. 

Bir diğer beyazlatma yöntemide hastaların dişlerinin ölçüsünden hazırlanan diş kılıfları yardımıyla uygulanmaktadır. Bu sisteme home bleaching (evde beyazlatma) denir. Hastalar diş kılıflarını ömür boyu kullanabilirler. Beyazlatma ilaçları bittikçe diş doktorundan temin ederek beyazlatmaya devam edebilirler. Bu iki sistemin birlikte kullanılması kalıcı ve uzun süreli beyazlığı sağlamaktadır. 

Profesyonel çalışan insanlar, görünümlerine çok özen gösteren kişilerdir. Bu yüzden, diş yüzeyi temizliği öğlen aralarında en çok uygulanan tedavidir... 

Puro, sigara, kahve ve çaydan kaynaklanan lekelenmeler yarım saat gibi bir sürede temizlenmektedir. Bunun dışında dişlerinin doğal olarak daha beyaz olmasını tercih edenlere diş beyazlatma işlemi de uygulanmaktadır. Özel bir ışık yardımıyla beyazlatma işlemi gerçekleştirilir ve dişlerin renkleri 8 ile 11 tona kadar açılır. Hastalar beyazlatma tedavisi sırasında, bu bir saatte ister müzik dinleyerek, ister film seyrederek, ister gözlerini kapatıp siesta yaparak dinlenme fırsatı da bulmuş olurlar.