• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
7 / 10
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Diş temizliği ve diş beyazlatma 

Bu hafta ele alacağım konu, çok önemli olan ama pek çok insanın ihmal ettiği bir konu... Diş yüzeyi temizliği ve beyazlatma... Namı diğer dental spa...  

Yenilen renkli yiyecekler ve keyif veren çay, kahve, kırmızı şarap gibi içecekler, sigara, puro gibi nikotin içeren alışkanlıklar, diş fırçalamayı ihmal etme veya düzgün fırçalayamama, ortodontik bozukluklar nedeniyle diş fırçasının ulaşamadığı ara bölgeler, diş ipi kullanma alışkanlığı  olmaması neticesinde diş yüzeyinde renkleşmeler ve diş taşı oluşumu olabilir. Bunun yanı sıra  çocuk yaşta tetrasiklin kullanımına bağlı renkleşmeler, dentin ve minede erken devrede meydana gelen, dentin ve mine defektleri de diş yüzeylerinin görünümünü etkileyebilir. Hastalarımız bize başvurduklarında, diş yüzeyinde renkleşmeler ve diştaşı gördüğümüzde ilk yaptığımız iş, diş yüzeyi temizliğidir. Yani öncelikle, problemin ortadan kalkmasına yardımcı oluruz. Daha sonra da diş beyazlatma işlemi ile kaybolan estetik diş rengini hastamıza geri kazandırmaya çalışırız. 

Diş yüzeyi temizliğinin ve diş beyazlatmanın dişleri aşındırdığını ve  diştaşı oluşumunu arttırdığını düşünen hastalarımız ilk seanstan sonra bu düşüncelerini bilinçaltından uzaklaştırmışlardır. Halk arasında dolaşan söylentiler neyazık ki bu tedavileri doğru uygulamayan hekimler ve ağız sağlığına tedaviden sonra bile dikkat etmeyen hastalar nedeniyledir. 

Mantığı ve işleyişi 

Bleaching yani diş beyazlatma işlemi dişlerin rengini doğal olarak 8 ile 11 ton açma işlemidir. Bu tedavide, dişlerin üzerinde herhangi bir boyama yada madde kaybı yapacak işlem yapılmıyor. Dolayısıyla dişlere hiçbir zararı yok. Sistem şu şekilde uygulanıyor: 

Dişin yapısı, birbirine bağlı kanallardan oluştuğu için, bu kanallar sayesinde dişler ağız içinden sürekli sıvı emiyorlar. Beslenmemiz çoğunlukla  renkli  yiyecek ve içeceklerden oluştuğundan dolayı, zamanla dişler koyulaşıyor. Beyazlatma işleminde bu kanallar içindeki renklenmiş sıvı dışarı atılıp, yeniden renksiz sıvıyla dolması sağlanıyor. Bunu kirlenmiş boruların içinin temizlenmesi  gibi düşünebiliriz. 

İşlemden sonra 48 saat renkli tüm yiyecek ve içecekten uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü, bu zaman aralığında dişler, ağızdaki sıvıyı en üst derecede emiyor. Çay, kahve, kırmızı şarap, kola, soya sosu gibi yiyecek ve içecekten uzak duruyorlar. Bu sistemi klinikte bir saat  kısa bir zamanda yapıyoruz. Buna ofis bleaching deniyor. Hayatımızın geri kalan zamanında, yediklerimiz şeffaf ve beyaz olmadığı için zamanla açılan diş rengi, bir iki ton geri dönüyor. Geri dönüsü engellemek icin bizim siz hastalarımıza tamamlıyıcı ürünleriolan Diş Macunu ve agız Gargarası kulanmanızı tavsıye ediyoruz. Kılıfları ömür boyu kullanabilirler. İlaçları bittikçe diş doktorundan temin ederek beyazlatmaya devam edebilirler. Bu sisteme de home bleaching (evde beyazlatma) Bu iki sistemin birlikte kullanılması kalıcı ve uzun süreli beyazlığı sağlıyor. Dişlerin rengi çok koyu değilse sadece home bleaching yeterli oluyor. Böylece hastaya maliyeti daha az oluyor.  

Profosyonel çalışan insanlar, görünümlerine çok özen gösteren kişilerdir. Bu yüzden, öğlen arası diş yüzeyi temizliği en çok uyguladığımız tedavi... Puro, sigara, kahve ve çaydan kaynaklanan lekelenmeleri yarım saat gibi bir sürede tedavi ediyoruz. Bunun dışında dişlerinin doğal olarak daha beyaz olmasını tercih edenlere diş beyazlatma işlemi uyguluyoruz. Işıkla diş beyazlatan özel bir cihaza bağlayıp, dişlerinin rengini 8 ila 11 tona kadar açabiliyoruz. Hastalarımız beyazlatma tedavisi sırasında, bu bir saatte ister müzik dinleyerek, ister film seyrederek, ister gözlerini kapatıp siesta yaparak dinlenme fırsatı da bulmuş oluyor. Diş yüzeyi temizliği ve diş beyazlatma, ağrısız ve yorucu olmayan ama ihmal edilmemesi gereken bir tedavi... 

Doğal renk geri gelir 

Sarı veya lekelenmiş dişler bir Hollywood starı için düşünülemez bile. Güzel ve sağlıklı dişler ışıldayan bir gülümseme için kaçınılmazdır. Dişler doğası gereği koyu olabilir veya kahve, çay, kırmızı şarap ve sigara tüketimi nedeniyle yıllar içerisinde sararmış olabilir. Diş beyazlatma işlemiyle sarı veya lekelenmiş dişlerinize yeniden o eski rengini, doğal ve sağlıklı ışıltısını kazandırabilirsiniz. Fakat beyazlatma yöntemleri birbirine hiç benzememektedir. Diş beyazlatmada önemli olan bütün dişlerin eş zamanlı ve eşit olarak beyazlamasıdır.