• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
7 / 10
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Diyabet hastalığında diş bakımı

Düzenli olarak diş hekiminize görünmelisiniz. İyi bir tıbbi kontrol altında olan diyabet hastaları genellikle ehil ve her türlü diş bakımı türünü tolere edebilenlerdir. Diş hekiminizin kaçınmanızı isteyeceği yaygın komplikasyonlardan biri de hipoglisemidir (düşük kan şekeri). 

Daima şunları yapmalısınız: 

Randevudan önce normal öğününüzü yemelisiniz. 

Tüm ilaçlarınızı zamanında almalısınız. 

Dişçi randevunuza gelirken yanınızda glukometrenizi de getirmelisiniz. 

Diş hekiminizin verdiği tüm operasyon sonrası talimatlara uymalı ve reçete edilen ilaçları almalısınız. 

Kendinizi iyi hissetmediğinizde diş hekiminizi bilgilendirmeli ve randevunuzu tekrar planlamalı ve gerektiğinde hekiminizle birlikte kontrol etmelisiniz. 

Diş hekiminize her muayene olduğunuzda, ilaçlarınıza veya hastalığınızla ilgili komplikasyonlara ilişkin değişiklikleri kendisine bildirmelisiniz. 

Diş hekiminize kan şekerinizi ve mevcut durumunuzu nasıl takip edeceğinizi sormalısınız (ör. en son HbA1c, ilaç profili). Dişle ilgili en rutin prosedürlerde (ör. muayeneler, basit dolgular, rutin temizlik) diş bakımının uygulanmasında herhangi bir özel değişiklik yoktur. Ancak, kapsamlı cerrahi veya ciddi enfeksiyonların tedavisi gibi daha karmaşık prosedürler normal diyabet yönetiminize engel olabilir. Bu gibi durumlarda, diş hekiminiz en uygun bakımın uygulandığından emin olmak için doktorunuzla işbirliği yapacak. Örneğin, yemek yemenize geçici olarak engel olacak cerrahi bir prosedür gerekiyorsa, beslenme ve ilaç dozuna ilişkin özel değişiklikler uygulanabilir. Son olarak, ağzınızda herhangi bir anormal değişiklik fark ederseniz (ör. şişlik, ağrı, kırmızı bölgeler) mümkün olan en kısa sürede diş hekiminize muayene olmalısınız. Bu değişiklikler, normal kan şekeri kontrolünüzü riske sokabilecek ve enfeksiyonla mücadelenizin daha da kötüleşmesine yol açabilecek bir enfeksiyonun varlığının göstergesi olabilir. Sonuç olarak, enfeksiyonunuz tedavi edilmesi daha da zor bir hale gelebilir. 

Kan şekeri dengelenir

Hipoglisemi veya “insülin şoku” şeker hastalığıyla mücadelede yaygın bir sorundur. Tipik olarak, bir diyabet hastası öğününü normal şekilde yemeden normal insülin dozunu aldığında gelişir. Sonuç olarak, uygulanan insülin kan şekerini potansiyel olarak tehlikeli düşük seviyelere indirebilir. Başlangıçta hasta terleme, gerginlik, açlık ve halsizlik hissedebilir. Hipoglisemi hastasına derhal şeker (şeker, kola, kek) verilmediği takdirde, bilincini kaybedebilir ve hatta komaya girebilir. Diyabet ve Ağız ile ilgili Sorular ve Cevaplar S: Diyabetim varsa, bahsedilen oral komplikasyonlar bende gelişecek mi? C: Değişir. Ağız sağlığınız ve kan şekerinizin ne kadar iyi kontrol edildiği (glisemik kontrol) arasında iki yönlü bir ilişki vardır. Kan şekerinizin kötü kontrolü, oral komplikasyonlar da dahil olmak üzere diyabet ile ilişkilendirilmiş birden fazla komplikasyonun gelişme riskini artırır. Tam tersine, kötü ağız sağlığı doğru glikoz kararlılığını da engeller. Aslında, son araştırmalar ağız sağlığı iyileşen diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerinde ılımlı bir iyileşme yaşadığını göstermiştir. Özetle, “Sağlıklı ağızlar sağlıklı vücutlar demektir.” S: Ağız sağlığımı etkileyebilecek diyabet tedavisi komplikasyonları nelerdir? C: Diyabet yönetimi ile ilişkili en endişe verici acil komplikasyonlardan biri, daha önce tanımlanan hipoglisemi veya insülin şokudur. Ayrıca, diyabet ve hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi komplikasyonlarını tedavi etmek için reçete edilen çoğu ilaç ağzı etkileyen olumsuz yan etkilere neden olabilir. Yaygın yan etkiler arasında kuru ağız, tat alma bozuklukları ve ağız yaraları yer alır. S: Tip 2 diyabet hastasıyım. Benim dişle ilgili sorunlarım tip 1 diyabet hastalarının yaşadığından farklı mı? C: Hayır. Tüm diyabet hastaları artan diş hastalığı gelişimi riskine sahiptir. Tip 2 hastalarında farklı olan, tip 1 hastalarından daha yavaş ilerleme eğiliminde olmalıdır. Bu nedenle, çoğu tip 2 diyabet hastasına önceden diş sorunlarına sahip olmaları muhtemel bir zamanda, geç tanı konulur. Unutmayın, diyabet hastalarına özgü bir diş hastalığı yoktur. Kontrolsüz veya kötü kontrollü diyabet vücudunuzun mevcut diyabeti kontrol edebilmesini tehlikeye sokar.