• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
7 / 10
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Gülüş değiştiren uygulama: Porselen kaplama

Kaplamalar çok ince tabakalardır ve takma tırnak gibi dişin ön kısmına direk olarak yapıştırılırlar. Aşırı diş fırçalanmasından kaynaklanan yıpranmış diş minesi yüzeylerini yenilemekte ve dişlerin arasındaki boşlukları ön dişlerin çatlak kenarlarını kapatmada veya genelde diş beyazlatmaya güzel sonuç alınamayan rengi bozulmuş ön dişlerin görünüşünü değiştirmede kullanılır. Günümüzde bu yöntem çok popülerdir. 

Porselen kaplama kolay kolay kırılmaz ve parlaklığını asla kaybetmez yetenekli ve hünerli eller tarafından yapıldıktan sonra çok güzel ve doğal görünürler. Doğal dişin aynısı porselenden yapılabilir fakat hepsinin aynı zamanda yapılması gerekir çünkü tek bir kaplamanın tonunu mevcut olanlarla eşleştirmek çok zor olabilir. Tam renk ve konumsal doğrulukla aynı gülüşü elde etmek için kaplamaları aynı anda yaptırmak en mantıklısıdır. Sonradan eklenenler gülüşünüzle kesin olarak uyuşmayabilir ve porselen katmanların da ya da tondaki değişiklik yeni takılan kaplamanın değişik görünmesine sebep olabilir. Kaplamaya hafif değiştirilen dişlerin uyumunu arttırmak için başvurulabilir.  

Bu yöntem hafif kıvrılmış dişlerin, önemsiz diş dönemlerinin ve dengesiz kronların düzeltiminde kullanılır. Kaplamalar çok dikkatli yerleştirilmelidir çünkü yetersiz oturtma veya kaplamayı dişin ön kısmına çok baskın bir şekilde geçirme dişlerin şişkinliğini arttırabilir ve dudağı öne doğru şişirebilir. Kaplamalar ufalanabileceği için direk olarak üzerinde ısırmak zarar görmelerine sebep olabilir. Porselen kırılgandır ve kaplamalar incedir. Kırılan porselenin tamiri çok zordur hatta imkansızdır ve tamamının değişmesi gerekir. Kesici ön dişlerin uçlarının ağır temasından kaçınmak için alttaki ön dişlerlde üstteki ön dişlerin arkasından ısırılmalıdır. Eğer dışarı çıkı bir şekilde ısırıyorsanız alt çeneniz üstten daha ileride demektir. Kaplama için uygun olmayabilirsiniz çünkü alttaki dişlerinizin kaplamaları iki parçaya ayırılabilir. Aynısı dişlerinizi çektirmek veya yaptırmak istediğinizde de geçerlidir. 

Isıracak yeteri kadar arka dişinizin olması gereklidir yoksa ısırmanızdaki tüm kuvvet öndeki ince kaplamalara yönelecektir.Güzel kaplamalarınızı asla çekirdek veya kuruyemiş dişlemek için kullanmamalısınız. Onları bu şekilde kullanırsanız kolayca parçalayabilirsiniz. Örneğin elma ısırmanız kabul edilebilir fakat sizin yerinizde olsam bundan kaçınırdım. Kendinizi garantiye alın. 

Porselen kaplama kronlar  

Her ne kadar kaplamalar 1 mm'nin yarısı kadar ince olup ön dişlerde renk bozukluğunu kapatmak için kalıcı olarak yapıştırılsalar da ısırışınızla parçalanabilirler. Bazen zayıf yapılar yarı saydam olurlar ve renk bozuklularını yeterince kapatamazlar. Eğer diş çok aşırı lekeliyse porselen kronlar daha etkili kaplama imkanı sağlasın diye kalın porselenden yapılabilirler. Ancak uyum sağlaması için dişler en az 1 mm kısaltılır. Porselen kaplamayla porselen kron arasındaki fark kaplamanın yarı kron ya da diş kaplama gibi olmasıdır. Oysa porselen kron dişi törpülemeyi gerektiren farklı bir kaplama biçimidir. 

Tedavi aşaması   

Porselen kaplama veya kron için bir çok seansa gerek vardır. Törpüleme ve oturtma işlemleri lokal anesteziyle yapılır. Törpülerden sonra üretim için diş labarotuvarına gönderlecek olan dişlerinizin kalıbı alınır, labarotuvardaki işlem bitene kadar size hemen geçici kron kaplamalar verilir. Geçici dişler genelde beyaz plastikten yapılır ve kolayca lekenebilir. Lekeleyici yiyeceklerden, özellikle geçici dişin parlaklığını direk sarıya çevirebilen köriden uzak durulmalıdır. İçecek ve tütün kullanabilirsiniz fakar bu geçici dönem süresince dişler hafif hassaslaşacağı için çok soğuk ve çok sıcak içeceklerden vazgeçmelisiniz. Dişlerinizi ve dişetlerinizi olabildiğince iyi temizleyin. Dişeti çizgisinin temiz olmasına özellikle özen gösterin. Geçici kronlar genelde kötü adapte edilir ve dahan çok plak toplarlar.  

Porselenenizin rengini siz veya dişçiniz seçebilirsiniz. Eğer tonlamada aktif rol almak istiyorsanız bu uzun sürebilir. Her doğal dişin kendine göre bir tonu vardır ve porselen kronların veya kaplamanın tamamen bembeyaz olması yapmacık durmasına sebep olabilir. Porselen dişler çok parlak olmamalıdır. Beyaz bir renk seçmek iyi bir fikir gibi görünebilir. Fakat mutfak fayansı kadar beyaz dişlerle neler yapamayacağınızı da düşünmelisiniz. Dişler genelde dişeti kenarlarından sararmaya başlarlar Bazen ön dişlerin en uç kısımlarında 1 mm'in yarısı kadar bir bölgede saydamlık oluşur. Biçim ve şekil söz konusu olduğundan kronlar veya kaplamalar asla böyle yapılmamalıdır.  Ön dişler dişetinin çizgisinde olmalı ve dişetlerinin içinde hiçbir kesitleri görünmemlidir. Olabilecek en kötü şey ise porselen harika görünürken diş etlerinizde siyah marjinlerin görünmesidir. Diş estetiği sadece gülüşünüzü değiştirmek için yapılan kronlarla alakalı değildir daha çok herkesin düşlediği en güzel ve doğal gülüşü sağlamakla ilgilidir. Bir insanın sahip olabileceği en önemli şey tüm dişleri takma olsa da doğal ve güzel görünen gülüşüdür.