YAZARLAR

İmplantta fiyat farklılıklarının sebebi nedir?

Fiyat farkları hekimin implant tecrübesi ve uyguladığı implantın kalitesi ile uygulama tekniğiyle doğru orantılıdır. Dünyada binin üzerinde implant firması mevcuttur. Ülkemizde ise 100’ün üzerinde farklı ülkeden gelen implant markaları bulunmaktadır. İmplant uygulatacak bireylerin hekimlerinden kendilerine uygulanacak olan implantın markası konusunda bilgi alarak, bu implantı araştırmaları gerekir. Kişiye kullanılacak olan markanın mutlaka ülkemizde distribütörünün olması önemli bir noktadır. Bunu anlamak için markanın resmi internet sitesine girerek ülke distribütörleri veya iletişim sayfasından Türkiye distribütörünü araştırabilirler. Bu konuya dikkat çekmemin nedeni de şudur: İmplantınızı yaptırdıktan belli bir zaman sonra bir sorun olmasa bile ağız içindeki diğer diş problemlerinin sebep olduğu protez değişikliklerinden ya da implantın kaplamasının değişmesi gereken durumlarda ya da dişeti probleminden dolayı implantınızın ‘üst abutment’ denilen kesik diş formundaki parçasının değişmesi ve yeni bir protez yapılabilmesi için yaklaşık 3 parçaya daha ihtiyaç olacaktır. Eğer diş hekiminiz bu parçaları temin etmezse, maalesef o implant ağzınızda diş etinin altında gömülü bir vidadan başka hiçbir işe yaramaz. 

Röntgen görüntüsü alınmalı

“İmplant yaptıracak hastalarımıza tavsiyemiz şu: İmplant yaptıracak hastaların implant yaptıracakları kliniğin ya da muayenehanenin mutlaka panoramik ya da ağız ve diş çevre dokularını görüntülemeye yardımcı dental tomografik görüntüleme sistemine sahip olup olmadıklarını araştırmaları gerekmektedir. Çünkü bazen bir implant operasyonu sırasında 2-3 kez röntgen almak gerekebilmektedir. İmplant operasyonu esnasında oluşabilecek kanamaların önlenebilmesi için donanımların gerekliliği de sorulmalıdır. Sterilizasyon sisteminin en üst seviyede olmasının gerekliliği araştırılmalıdır. “Kopya olarak üretilmiş implantların kemik erimesine kadar giden sıkıntılı bir süreci başlatma olasılığı göz önünde bulundurularak, ürün tercihinde dikkatli olmalı ve mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız. Tüm bunlar hasta olarak sizin en tabi hakkınızdır.” 

Uygulamanın faydaları 

• İmplant tedavisi rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır. • Sağlıklı dişlerin kesilmesini engeller. • Estetik görünümün bozulmamasını sağlar. • Kaybedilen çiğneme fonksiyonunun geri kazanılmasını sağlar. • Diş çekimi sonrası oluşan kemik kaybını engeller. • Sabit köprü protezlerinde, gövde altında meydana gelebilen gıda birikimi ve temizleme zorluğu implant uygulaması ile engellenmiş olur. • Gülerken, konuşurken ve yemek yerken özgüveni arttırır. • Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinin meydana getirdiği olumsuz psikolojik etkileri ortadan kaldırır. • Çene ve bölgesel protezlere destek olmak, tutuculuğu ve çiğneme etkinliğini artırmak amacıyla kullanılabilir. 

3 boyutlu görüntüleme 

Dental tomografi, X ışınlarının üç boyutlu görüntülenmesi istenilen alana gönderilerek kemik ve yumuşak dokunun radyolojik teşhis yöntemlerinden biridir. Iki boyutlu panoramik dental görüntülene cihazları, yalnızca kemik ve diş dokusu görüntülenmesinde başarılı olurken, üç boyutlu tomografi cihazları ise;  yumuşak dokuları da görüntüleyebildikleri için avantaj sağlamaktadır. Dental tomografide gönderilen ışınlar sayesinde alınan görüntüler kesitlerden meydana gelmekte ve milimetrenin onda ikisi kalınlığında binlerce kesit sayesinde alan taranmasına imkan vermektedir. Alınan kesitler ileri bilgisayar yazılımları sayesinde son görüntülere ulaşılmasına yardımcı olur. Yüksek teşhis detayı ve ölçüm doğruluğu veren bu kesitler her türlü tedavide bir yol gösterici olmaktadır. Ayrıca kafatasının hacimsel görüntüsü oluşturularak kemik yapısı da incelenebilmektedir. Üç boyutlu görüntüleme en ileri yöntemdir, elde edilen görüntüler ile birebir kemik ölçümleri yapılabildiğinden, tedavide elde edilecek başarı artar. Hasta çok daha net bilgilendirilir, tedavi aşamaları hızlanır ve komplikasyonlar ortadan kaldırılmış olur. Panoramik radyografiler, günümüz dişhekimliğinde daha doğru bir teşhis ve tedavi planlaması için sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak 3 boyutlu incelemelerin gerekli olduğu durumlarda, 2 boyutlu panoramik radyografiler yetersiz kalmaktadır.

Diş Hekimi İlker Erdoğan Diğer Yazıları