• Bist 100
  99.296
 • Dolar
  5,3402
 • Euro
  6,0713
 • Altın
  219,4233
İstanbul
8 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Lazer diş hekimliği 

60’lı yıllardan bugüne tıp uygulamalarında kullanılan lazer teknolojisi, diş hekimliğinde de diş beyazlatmanın yanı sıra hem dişeti hem de diş ve kemik operasyonlarında güvenle kullanılmaktadır.  

Uzun yıllardır hastalarımızdan duyduğumuz en büyük şikayetler; iğne korkusu, uyuşukluğun verdiği rahatsız his, cihazlarımızın yarattığı ses ve titreşim olmuştur. Lazer ile yapılan işlemlerde dokuya bir temas olmadığı için ağrı oluşumu klasik yöntemlere göre çok daha azdır ve çoğu zaman anesteziye gerek kalmamaktadır. Aynı zamanda çalışma prensibi olarak son derece sessizdir.  

Tüm hastalarda yaşanılan bu konforun yanında gebelik dönemi, anestezi alerjisi, kanama problemi, diş hekimi korkusu gibi özel durumu bulunan hastalarda lazer çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Lazer ile tedavi sonucu dokuda çalışırken farklı bir dokuya zarar verilme riski yoktur ve lazer enerjisinin vücutta depo edilmesi mümkün değildir. Ağız ve diş sağlığında lazer uygulamalarını, diş tedavisinde lazer uygulamaları ve lazerle diş beyazlatma olarak iki ana başlık altında toplayabiliriz. 

Beyazlatma diş renginin açılması için yapılan bir işlemdir ve lazer ya da ışık yöntemiyle uygulanır. Doğru yapıldığında dişlere ve dişetlerine zarar vermez. Vakaların çoğunda belirgin bir renk değişikliği elde edilir. 

Kanal tedavisi sırasında kök kanallarının lazer ile sterilizasyonu sağlandığında tedavi başarısının arttığı gözlemlenmiştir. Lazerle yapılan müdahale sonrası aft ve uçuklarda iyileşme tek seansta, 7 gün sonraki aşamaya ulaşmış olur. 

Gingivektomi –Gingivoplasti 

Estetik gülüş dizaynında, tüm estetik çalışmalarda, ortodonti sonrasında, hem sağlık bakımından hem de estetik olarak dişetinin hazırlanmasıdır. İşlem lazer ile yapıldığında, tek seansta çoğu zaman anestezisiz, kanama olmadan bitirilir. Herhangi bir iyileşme süresi beklemeye gerek kalmadan diğer tedavilere geçilebilir. 

Lazer ile biostimulasyon 

Hangi dokuya verilirse verilsin lazer enerjisiyle hücre bölünmesi hızlanmakta ve iyileşme süreci yarı yarıya kısalmaktadır. 

Depigmentasyon (Dişeti renkleşmelerinin tedavisi) 

Dişeti üstünde çeşitli etkenler veya genetik sebeplerle oluşan, pigment yoğunlaşmasına bağlı renklenmeler, lazerle çoğu zaman anestezisiz olarak peeling yapılır gibi soyulur. Hasta rutin yaşamında hiçbir değişikliğe gerek kalmadan, pembe dişetlerine kavuşur. 

Çürük temizlenmesi 

Diş minesi dentin veya sement üzerinde oluşan tüm çürükler çoğu zaman anesteziye gerek kalmadan temizlenir. 

Cerrahi işlemler 

Kemik dokusunda uygulanan tüm cerrahi işlemler (implant, gömük 20 yaş operasyonları, kemik düzeltmeleri vs.) lazer ile çok daha travmasız bir biçimde yapılabilmektedir ve iyileşeme süreci çok daha iyi olmaktadır. 

Diş hassasiyet tedavisi 

Dişeti çekilmesine bağlı olarak oluşan soğuk hassasiyeti, lazer enerjisinin dentin kanallarını tıkaması sonucu tek seansta çözülmektedir. 

İmplant Uygulamaları  

Bu yöntemle yapılan implant uygulamaları minimal invaziv yöntem olarak bilinmektedir. Bu yöntem, kemik hacminin uygun olduğu her alanda uygulanabilir. Lazer destekli implant uygulaması öncesinde hastadan üç boyutlu bilgisayarlı tomografi alınarak implantın yerleştirileceği kemik dokusunun genişliği ve derinliği hakkında detaylı bilgi elde edilir. Bu uygulamada diş etinin sadece implant uygulanacak bölgesi; erbiyum, diode, Nd;YAG,CO2  lazerlerden herhangi biri kullanılarak açılır. Kemik dokusuna ulaşıldıktan sonra kemiğin en sert kısmı olan kompakt kısmında erbiyum lazerle implant çapında bir boşluk açılır. Açılan boşluğa implant yerleştirilir. Lazer destekli implnt uygulaması sonrasında diode ya da Nd;YAG  lazerle biyostimulasyon uygulaması yapılır. Bu uygulama sayesinde oprasyon sonrası oluşabilecek ağrı ortadan kalkar ve doku iyileşmesi hızlanır. 

Avantajları 

- Lazer destekli implant uygulamalarında sadece implant uygulanacak olan bölgede bir diş eti ve kemik işlemi yapıldığı için operasyon sonrası iyileşme süresi kısadır. 

- Erbiyum; YSSG lazerlerin hidrokinetik kesme tekniği ile her türlü kemik cerrahisi işlemi ve implant uygulaması kemikdokusunu bozmadan, termal hasar vermeden yapılabilir ve böylece operasyon sonrası kemik kaynaması maksimum düzeyde olur. 

- Lazer destekli implant uygulaması öncesi hastadan 3 boyutlu bilgisayalı tomografi alınarak implantın yerleşeceği kemik dokusunun genişliği ve derinliği hakkında tüm detaylar elde edilir. Böylelikle operasyon esnasında herhangi bir süprizle karşılaşmaz ve operasyon kısa südre neticelendilir. 

- Artık dünya çapında uygulanmakta olan All On Four ve Columbus Bridge yöntemleri lazer destekli uygulandıklarında açıkta yara olmadığından daha çabuk iyileşmekte ve dikiş te olmadığından gıa birikimini önleyerek ameliyat sonrası diş kullanımını kolay hale getirmektedir. 

- Özellikle tek diş eksikliklerinde lazer destekli implant uygulaması ile uygun lkemik bulunduğunda implant hemen uygulanıp implant üzeri de CAD-CAM yöntemi ile seramik rekonstrüksiyon yapılarak 2 saat gibi kısa bir zamanda daimi dişi de yapıştırarak hastanın kullanımına sunulabilir.