• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
7 / 10
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

ONAM formlarını okusanız diş tedavisine bakışınız değişir miydi?

Ağız ve diş sağlığını ilgilendiren tedaviler gerek hastanın gerek hekimin gerekse de bulunduğu ortamdan dolayı birtakım sıkıntılar ve komplikasyonlar içermektedir. İdeal bir tedavi planlaması sonrası tedaviye başlamadan önce bu bilgilerin okunarak imza altına alıması gerekmektedir fakat günümüzde hastaların bu gibi formları okuduklarından imzalamak istememeleri Ve de hekimlerin yoğunluktan dolayı sadece sözlü olarak anlatmaları onun formlarının sadece hasta ile hekim arasında bir problem çıktığında adli birimler tarafından istenen bir form haline getirmiştir şimdi sizlerle dişe kimliği nde tercih edilen bazı tedavi yöntemleri ne ondan formlarını paylaşmak istiyorum belki bu tedavileri Daha önceden yaptırmış olabilirsiniz ama eminim ki bir çoğunuz tedavi öncesi bu formları doldurmamışsınızdır 

AĞIZ, DİŞ, ÇENE HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ DİŞ ÇEKİMİ HASTA BİLGİLENDİRME VE ONAM FORMU 

Sizi bilgilendirmek ve tedavinize başlamak için onayınızı almak üzere hazırlanmış olan bu formu okuyarak sonundaki bölümleri doldurmanız ve imzalamanız gerekmektedir. Katılımınız ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. 

Diş çekimi; ister zor ister rutin bir çekim olsun cerrahi bir işlemdir ve geri dönüşü yoktur. Her cerrahi işlemde olduğu gibi bazı riskler mevcuttur. Bu riskler aşağıdakilerle sınırlı olmamak üzere şöyle sıralanabilir: 

1. Şişlik ve/veya kızarıklık, cerrahi alanda rahatsızlık, 

2. Ağız köşelerinde gerilmeye bağlı kızarıklık ve çatlama, 

3. Enfeksiyon gelişmesi ve yaranın geç iyileşmesi, 

4. Kuru soket; genellikle yetersiz bakım sebebiyle cerrahiden birkaç gün sonra başlayan çene ağrısı; özellikle yirmi yaş dişleri olmak üzere alt çene çekimlerinde daha sık görülmektedir.

5. Özellikle geniş dolgu ve kuronların varlığında komşu dişin zarar görmesi. 

6. Dişetlerinde, dudakta, dilde, dişlerde ve çene ucunda duyu kaybı veya duyu azalması. 

Özellikle yirmi yaş dişi gibi kökleri sinirlere yakın olan dişlerde görülebilir. Hemen her zaman hissizlik normale döner, fakat çok nadir olarak kalıcı olabilir. 

7. Trismus; iltihap veya şişmeye bağlı olarak ağız açmada kısıtlılıktır. 

8. Kanama-şiddetli kanama sık değildir. Fakat sızıntı şeklinde kanama birkaç saat devam eder. 

9. Çekimden sonra keskin köşeler ve kemik basamakları çekim boşluklarında oluşabilir. Bunlar yeni bir cerrahi müdahaleyle düzeltilirler. 

10. Kök parçalarının tam çıkarılmaması. Sinüsler veya sinirler gibi önemli oluşumlara zarar vermemek için bazen küçük kök parçaları bırakılabilir. 

11. Sinüs ilişkisi; üst çene arka dişlerin kökleri sinüslere çok yakındır ve bazı durumlarda kök parçaları sinüse kaçabilir veya sinüsler ile ağız arasında bir açıklık oluşabilir; bu durumlarla özel ilgilenilmesi gerekir. 

12. Çene kırıkları; çok nadir olmakla birlikte zor ve derin gömülü diş çekimlerinde oluşması mümkündür. 

Cerrahi işlemlerin çoğu rutindir ve önemli komplikasyonlar beklenmemektedir. Oluşan komplikasyonlar da küçük ve kolayca tedavi edilebilen durumlardır. 

Çekim yapılacak diş: ....................................................................................................... 

 ENDODONTİK TEDAVİ HASTA BİLGİLENDİRME VE ONAM FORMU 

Sizi bilgilendirmek ve tedavinize başlamak için onayınızı almak üzere hazırlanmış olan bu formu okuyarak sonundaki bölümleri doldurmanız ve imzalamanız gerekmektedir. Katılımınız ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Kanal tedavisinin dişin çekilmeden kurtarılması için yapılan bir işlem olduğunu anlamış bulunuyorum. Kanal tedavisinin çok başarılı klinik sonuçlarının olmasına rağmen, biyolojik bir işlem olması nedeniyle hiçbir zaman garantisi verilemeyen bir tedavi olduğunu öğrendim. Tedavi sırasında kök kanalı içerisinde kullanılan küçük aletlerin çok az da olsa kırılma olasılığı bulunduğunu ve bu durumun tedavinin başarısını olumsuz etkileyebileceğini anlamış bulunuyorum. Bazı durumlarda, özellikle de periapikal lezyonlu dişlerde, kanal tedavisi yapıldıktan sonra iyileşme olmazsa kanal tedavisinin tekrarı, cerrahi girişim ve bazen diş çekiminin zorunlu olabileceği konusunda bilgilendirildim. Kanal dolgusundan sonra yapılacak sürekli restorasyon(dolgu, kuron veya köprü) gibi işlemlerin ayrı bir ücrete tabi olduğu ve üst restorasyonun en kısa zamanda yapılabilmesi için randevu almam gerektiği konusunda bilgi verildi. Tedavinin detayları ve alternatifleri hakkında soru sorma şansına sahip oldum ve yeterli yanıtlar aldım. Tedavi alternatifleri detaylı bir şekilde anlatıldı; dişin çekimi, hiçbir şey yapılmaması veya tavsiye edilen endodontik tedavinin yapılması konusunda karar verebilecek kadar bilgiye sahip oldum. Bu onam formunu tamamen okudum ve anladıktan sonra imzaladım.