YAZARLAR

Sigara, implantın baş düşmanı

Genel olarak implant uygulaması, her yaştaki sağlıklı hastalara yapılabilir. Bunu, basit olarak şu şekilde ifade edebiliriz: Bir hastadan diş çekebiliyorsanız, o hastaya implant da uygulayabilirsiniz. Yaş konusunu daha detaylı inceleyecek olursak implant, gelişim çağında olan çocuklara, yani 18 yaşından küçük bireylere yapılamaz. İleri yaşlardaki implant yapımı ise bireyin sağlık durumu ile doğru orantılıdır. Şayet implant yapılacak birey hareketliyse ve sistemik hastalıkları yoksa implant uygulaması gerçekleştirilebilir. Ancak birey kendi problemlerini ifade edemiyorsa ve sorunlarını başkalarının yardımı olmadan gideremiyorsa ozaman bu birey, implant yapımı için uygun değildir. İmplant yapımındaki en önemli engel ise sistemik hastalıklardır. Bunların başında kan hastalıkları gelir. Diğer hastalıklardan örnek verecek olursak bir şeker hastasında şeker kontrol altındaysa implant yapımı için engel teşkil etmez. Yine aynı şekilde yüksek tansiyon kontrol altında ise sorun yaşanmaz. 

- Diş implantı yaptırdıktan sonra üzerine hemen diş yapılır mı? 

‘’Eksik dişimin yerine implant yaptırdım, diş hekimim üzerine diş yapmak için beklememiz gerektiğini söyledi. Ancak komşumun diş hekimi implantın üzerine hemen diş yapıyormuş.’’ Bu tip konuşmaları sık sık duyarız. Ancak tıpta şu gerçek hiçbir zaman unutulmamalıdır: “Hiçbir birey, diğerine benzemez.” Dolayısıyla bir bireye yapılan tedavi başka bir bireyde aynı sonucu vermeyebilir, hatta aynı başarıyı göstermeyebilir. Tıpta bu durumu özetleyen bir deyiş daha bulunmaktadır: “Hastalık yoktur, hasta vardır.” İmplant yapıldıktan sonra üzerine ne zaman diş yapılır sorusuna kısaca “üç zamanda” diye yanıt vermek uygun olacaktır. Birinci grup hastanın implantın üzerine diş yaptırması için beklemesi gereken süre genelde implant yapıldıktan sonra 2 ay, belki de daha uzundur. Bu olayın başlıca sebebi, hastanın kemik kalitesinin düşük olması ve/veya implant konulan bölgede kemik miktarının yeterli olmamasıdır. Bu tip hastalarda çoğu zaman suni ke mik tozları veya parçaları da kullanılarak var olan kemiğe destek sağlanır. Yapılan bu tip müdahaleler onucu implant koyulan bölgede canlı kemiğin yanında suni olan kemik ve implantın da biyolojik olarak kaynaşması için üzerine diş yapılmadan önce mutlaka beklenmelidir. İkinci tip hastada implantın konulduğu bölgede kemik orta kalitede ise ve yeterli miktarda kemik dokusu bulunuyorsa, implantın üzerine altı hafta bekledikten sonra diş yapmak uygundur. Buradaki olayda kemik kalitesi başrolü oynamaktadır, canlı dokunun yani orta kalitede kemiğin implant ile biyolojik kaynaşması beklenmelidir. Üçüncü tip hastada implant yapılan bölgede kemik kalitesi ve miktarı çok iyi ise hekim implantı uyguladıktan hemen sonra üzerine diş yapabilir. İmplant yapılacak bölgenin kemik kalitesi ve miktarı hakkında “volumetrik tomografi” denilen üç boyutlu röntgenler hekime operasyon öncesi bilgi verir. Ancak özellikle operasyon esnasında diş hekimi, kemik kalitesi hakkında daha net bir bilgiye sahip olur. Hekim bu bilgiler ışığında implantın üzerine dişi ne zaman yapacağına karar verir. Genellikle hastalarımız bir an evvel dişlerinin yapılmasını istemektedirler ancak yapılan araştırmalar, implant ile kemiğin biyolojik kaynaşmasının operasyondan üç hafta sonra başladığı göstermiştir. Dişleri bir an evvel yapmak, iyileşmekte olan implantlara zarar verebilmekte, implantın düşmesine veya yapılan işlerin başarısızlığına sebep olmaktadır. Bu da hastalarımızda telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi kayıplara yol açar. Şunu hiçbir zaman unutmamalıyız ki implant, vücudumuzdaki eksik bir parçanın tekrar yerine konulmasıdır. Doğal olmayan bir parçanın ağız içine yerleştirilmesi zaman zaman çok karmaşık cerrahi işlemleri ve yapımını gerektirir. Hastaların oldukça maliyetli olan bu tip tedavilerde hekim ile iyi bir diyalog içinde olmaları, tedavinin risklerini öğrenmeleri ve sabırlı olmaları şarttır. 

- İmplant ömür boyu ağızda kalır mı? 

Evet, ancak implantınıza iyi bakarsanız. Şöyle düşünün: Arabanızı düzgün olarak bakıma götürür, cilalatır ve temiz tutarsanız aracınızda size uzun yıllar hizmet eder. Aynı şey implantlara içinde geçerlidir. Temizlik birinci şarttır. İmplantı ve çevre dokularını mutlaka dişiniz varmış gibi fırçalamalı ve temiz tutmalısınız. Çünkü diş eti hastalıkları implant kaybının bir numaralı nedenidir. Sigara, implantın bir diğer düşmanıdır. İmplant yaptıranlar mutlaka sigaradan vazgeçmelidir ve sigaranın implant düşmesine neden olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. İmplantınızda en ufak bir problem olduğunda mutlaka diş hekiminize gitmelisiniz. Ertelemeniz halinde implantın kırılması ve içerideki bazı parçaların kırılarak mekanik sorunlar çıkarması olasıdır. 

Dişsizliğe doğal çözümler 

Dişsizlik birçok kimse için büyük bir sorun. Özellikle alt çenede diş olmayınca, hem tutucu alanın küçük olması hem de dil gibi hareketli dokular nedeniyle yapılan protezlerin tutuculuğu oldukça azalmaktadır. Alt çenede kemiğin erimesi de hasta protezini olumsuz etkilemektedir. 20 yıl önce böyle vakalarda iki implant yapılıp protezin tutuculuğu arttırılırdı. Veya beş implant yapılıp 2-3 aylık bekleme döneminden sonra sabit bir protez uygulanırdı ve bu vidalarla implantlara tutturulurdu. Bu klasik teknikte sıkıntı, ameliyat sonrası 2-3 ay boyunca implantların kemiğe yapışmasını beklemekti. Günümüzde alt çeneye dört implantla sabit protez yapılabiliyor. Daha da önemlisi, yapılan implantların üstüne birkaç saat içinde sabit bir protez koyup hastayı eve yollamak ve tedaviyi aynı gün içinde bitirmek mümkün. Bu tedavinin bir avantajı da ameliyat bölgesine bir protez değmediği için ameliyat sonrasının rahat geçmesi. Merak edilen başak bir konu da bu tip vakalardaki başarı oranıdır. İmplantlara hemen kuvvet verilmesiyle başarının daha düşük olmayacağı yapılan çalışmalarla kanıtlandığı için rahat edebiliriz. Bu sistemle hastalar 3-4 saat içinde damaklardan kurtulabiliyor. Hatta implantlar, bir zamanlar kemik erimesi nedeniyle gerçekleştirmek zorunda kaldığımız sinüs lifting ameliyatına bile gerek kalmadan uygulanabiliyor.