• Bist 100
  85.392
 • Dolar
  6,0742
 • Euro
  6,7786
 • Altın
  248,5944
İstanbul
17 / 25
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Fenerbahçe'de devrim

Yirmi yıldır Fenerbahçe’de başkanlık yapan Aziz Yıldırım tahtından indirildi. Yeni başkan Ali Koç büyük oy farkı ile başkan oldu. Fenerbahçe’nin önü açılmış oldu. Yıllardır kulübü oyalanma aracı olarak kullanan başkandan Fenerbahçe kurtulmuş oldu. Avrupa’ya bile gidemez hale gelmiş olan futbol takımını Ali Koç’un uçuracağına herkes inanıyor. Despotizmin yerini kültürlü, kaliteli, genç bir Fenerbahçe sevdalısı alıverdi. Taraftarlar olsun, genel kurul üyeleri olsun, yeni başkanın bütün takımlarını şampiyon yapacağına inanıyorlar. Tabii ki kültürlü, genç, futbol sevdalısı ve parasal olanakları çok fazla olan birinin başkan olması yalnız Fenerbahçe’yi değil bütün takımları etkileyecek. Fenerbahçeliler şampiyonluklara doğru hızla koşarken Galatasaray ve Beşiktaş da boş duramayacak, aradaki güç farkını kapatmaya çalışacaklar. Transferleri yaparlarken daha güçlü oyuncular almaya çalışacaklar. Futbolun ülkemizde yukarlara tırmanacağından şüphemiz yok. Yabancı futbolcu sayısının azalacağını düşünüyorum. Yabancıların fazlalığı Türk futbolunu yok etme konumuna mani olunacağını düşünüyorum. Aziz Yıldırım’ın gitmesi Fenerbahçeli taraftarların statlarını her maçta dolduracağına eminim, Ali Koç gibi bir başkanları varsa önümüzdeki yıllara Fenerbahçe kulübü çok büyüyerek yükseleceğine inanıyorum. Ben çok memnunum Fenerbahçe’deki devrimi diğer kulüplerinde yapacaklarına inanıyorum. Ben Türk futbolunun yeni bir çağa girdiğini düşünüyorum.

GALATASARAY YERİNDE SAYACAK

Bu yıla yine başarısız gireceğini düşünüyorum. Kulüp başkanı olarak seçilen kişinin devrim yaratacağını düşünemiyorum. Futbol piyasasına yeni girmiş birinin tecrübesizliğinden doğacak birçok yanlışları olacağını düşünüyorum. Başkanımız Mustafa Bey'in başarılı olabilmesi için yöneticilerin yanı sıra herkesin yardımına koşması gerekecek. Kulüpçülük kolay bir iş değildir. Basını, genel kurulu, spor adamlarını ve sporcuları çok iyi tanımak gerekiyor. Galatasaraylılar son yıllarda başkanlarını yanlış seçtiler. Ünal Aysal, Dursun Özbek ve başkanımız Mustafa yönetici olmadan başkan oldular. Başarılı bir yönetim kadrosu da oluşturmadılar. Terim var olduğu sürece futbol takımının şampiyon olma şansını devam edeceği için sıkıntısız bir dönem yaşayacaklar. Ama işler bir ters giderse o zamanda Galatasaray’ın düşüşünü kimseler engelleyemez. Bence şu an çok sıkıntılı ve tehlikeli bir kulvarda olan Galatasaray’ın ayağı bir kayarsa uzun yıllar toparlanamaz. Parasal gelirin yarınlarda ne olacağı da şu an belli değil, takım sezon başına puanlar kaybederek girerse tribünler boşalır. Galatasaraylı taraftarlar sakin olmak zorundalar, kulübün geleceğini düşünerek hemen yıkıcı bir ortama sürüklememeliler.

BEŞİKTAŞ SESSİZ

Şenol Güneş’in varlığı sayesinde bu yılda başarılı olma şansı yüksek olabilir. Başkan ve yöneticiler Güneş’i engellemezlerse, transferleri onun istediği gibi yürütürlerse oturmuş bir ekip olmanın avantacıyla başarılı bir dönem daha yaşayabilir. BJK’nın taraftarları başarılı sezonlara alışmış durumdalar, bu yıl şampiyon olamadılar ama etkilenmediler. Bu yıla o kadar rahat giremezler. Fenerbahçe’nin Ali Koç’la güçlenmesinden korkarak kadrolarına yeni ve önemli isimlerden bir kaç futbolcu almalılar diye düşünüyorum. Oturmuş takımın yine başında Şenol Güneş olacağı için sezona sıkıntı ile girmeyecekler, şimdiden hazırlıklı olsalar da Kadıköy’de neler olacağını da izleyecekler, Ali Koç çok önemli futbolcularla FB’yi güçlendirirse diğer kulüplerde yeni transferlerle futbolcu almak zorunda olacaklar. Yeni futbol sezonu başlarken Fenerbahçe gözetlenecek, onun transferlerini görecekler ona göre sezona girecekler diye düşünmekteyim.

Doğan Sarıbeyoğlu Diğer Yazıları

Galatasaray kültürü

21 Mayıs 2019

Galatasaray şampiyon olur mu?

14 Mayıs 2019

Terim şampiyon yapıyor

08 Mayıs 2019

Futbolumuz bitiyor

01 Mayıs 2019

Derbinin skoru üzmedi

15 Nisan 2019