YAZARLAR

yazarresmi
Doğan Sarıbeyoğlu

saribeyogludogan@gmail.com

20 Mart 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Galatasaray uçuruma gidiyor

3 Ekim’deki yazımın başlığı Galatasaray nereye gidiyordu, nereye gittiğinin cevabını buldum; Uçuruma gidiyor. Suçlu kim? Bence ne başkan Özbek, ne de yöneticileri… Suçlu onları iktidara getirmek için uğraşanlar, reklam olsun diye her seçimde aday olanlar. En büyük ve karar verici merci olan genel kurul üyelerimiz. Daha önceki yıllarda bir ananemiz vardı; en az dört yıl yöneticilik yapanlardan başkan seçilir diye. Onu işine gelmeyenler bir kenara atıverdilerse. Son üç başkanımız hepsi deneyimsiz adaylardan seçildiyse suçlu genel kuruldur. Divan kurulunun karar mercii olma yetkisi yoktur. Sadece öneride bulunabilir. Uçuruma giden Galatasaray’ı kurtarmak da sadece genel kurulumuzun görevi olduğuna göre, üyelerimiz yakında yapılacak olan genel kurul toplantısına hazırlıklı gelmeliler. Kongre bitinceye kadar da salonda kalmalılar. Başkan ve yöneticilerimizin her şeyi dürüstçe korkmadan anlatmalılar ve bütün sıkıntılar o gün tartışılmalı, net bir karar alınmalı ki uçuruma giden kulübü kurtarmak mümkün olabilsin. Bugüne kadar duyduğumuz gördüğümüz konular var. Kulüpten transferler yapılırken menajere verilen paraların bir kısmı yapana geri geliyor olduğu biliniyor. Genel kurul üyeleri son 15 yılda yapılan transferlerde menajerlere ne kadar para verildiğini açıklatmalılar. Futbolcuya verilenden daha çok menajere verildiyse orada hırsızlık var demektir. Bu Galatasaray’ın uçuruma niye gittiğini, niye çok kazanmasına rağmen iflasa gittiğini bize gösterecektir. Son ayrılan Florya’daki sorumlu ne diyor: HERKES RANT PEŞİNDE YARIŞIYOR, KULÜBÜN PARALARINI ÇALIYORLAR. Zaten 2010’dan bu yana bu konuda duyduklarımız az değil, eğer doğruysa çok önemli rakamların çalındığı ortaya çıkacaktır. Dursun Başkan ‘Özel bir ekibe hesapları kontrol ettirdim çalıntılar var’ demedi mi, korktuğum için açıklayamıyorum demedi mi. Uçurumdan kurtulmanın tek çaresi genel kurul bu toplantıda karar alsın. Galatasaray’ın kasasının hırsızlardan kurtarılması için ne gerekiyorsa onu uygulatsın. Uçurumdan kurtulmak için adanın statüsünün değişmesi gerekiyor. Devletin onayladığı temyiz kararına rağmen yönetimin kararın önlenmesini sağlayanın niye ve nasıl olduğu da bu kongrede açıklansın. SUÇ YOKSA KONU KAPANSIN VARSA HESABI SORULSUN.

GALATASARAY FUTBOLDA ÇÖKTÜ

Çöküntü çok derin olduğu için çaresi bu yönetimdeki başkanla ve yöneticilerle bulunamaz. Futbol dünyanın her yerinde çok yüksek para kazandıran ve toplumsal olayları büyük kitleler halinde bir araya getiren tek sosyal olgudur.. Para kazanma imkanların ne kadar çoksa, o kadar güçlü futbolcu alabilirsiniz. Avrupa’da sistem başkadır, Türkiye’de başkadır. Bizde tüccarlar, parası olup da canı sıkılanlar,  babasında servet kalanlar başkan olabilirler. Hiç maça bile gitmemişler, futbolun 11 kişiyle  oynandığını bile bilmeyenler her an bir büyük kulübe başkan olabilirler..  Bugün biri  gelsin  Galatasaray gibi tutucu bir kulübe biri  gelsin  cebimde 200 milyonum var desin  başkan bile olabilir. Ülkemiz bu nedenden hiç bir sporda başarılı olamıyor. Olimpiyatlara bile acele vatandaş yapılarak gönderilenler bizim vatandaşlarımızdan gönderdiği sporculardan sayıca daha fazlaydı.  Galatasaray futbolda son yıllarda çok büyük rekorlar kırdılar, iki yılda 7 teknik direktörle çalışıldı. Futbol takımı bir önceki dönemde 44 kişiye çıkarıldı, 11’i ocak ayında alındı, hiçbiri sahaya çıkmadan yöneticiler tarafından kovuldular, aynı olay bir önceki yönetimde de yapılmıştı. Bugün Florya’da aynı sistem dönüyor desem yalan olmaz. Orada çalışan yönetici söylüyor, 11 futbolcu transfer ettiler 4 tanesi oynayabildi, diğerleri niye alındı. Futbolda düşüşün bir başka nedeni de; taraftarlar transferlere karışıyorlarmış, futbolcular da futbol oynama zevki bitmiş durumda, bu hale getirenler de, Başkan, yöneticiler ve Florya’daki sorumlular oldu. Futbolcular popüler kişiler, kasaları da milyon euro ile dolu, her yerde sevgi saygı görüyorlar, onları yönetenlere bakınca ekim ayında yazmışım bu kadro ile bu takım çöker diye, korktuğum başıma gelmek üzere. Tudor gelince egemenlik onlardan alınıp Tudor’a verildi. Şimdi daha önceki acemilerin yarattığı psikozdan futbolcuları kurtarmak olacak. Çökmüş Galatasaray’ı kurtarmak zor olacak. Tudor’a hemen bağırmaya çalışmak çok yanlış olur. Futbolcular kulüp yöneticilerinden son derece rahatsızlar. Başkan bunu önlemeli ilk icraatları doğru. Dört aydır paralarını alamayan futbolcuların ayakları güç kaybeder, asla mağlup oldular diye kızmıyorum. Bu konum devam ettikçe de mağlubiyetlerin arkası gelecek. Başkan bu işleri gerçekten çok iyi bilen birisini, yanına alıp yol göstermesini sağlasın. Bu çöküntü toparlanamazsa, daha çok zora girer ve uzun yıllar devam eder.
 

KALECİLERİMİZ EĞİTİLMİYOR

Kaç yıldır kalecileri izliyorum. Göz önündeki üst düzey kalecilerle yenilerini karşılaştırıyorum. Emsal olarak aldığım kaleciler, Simoviç, Muslera, Turgay Şeren. Bunlar kaleye gelen topu tutmaya çalışıyorlardı. Son derece zorda olurlarsa topa elleriyle çizgi dışına gönderiyorlardı. Kaleye gelen top uzakta ise elini bilekten kırarak uzatıyorlardı top çarpınca korner oluyordu. Bunu artık kale alan kaleci yok topu 6 pasa  gidecek şekilde vuruyorlar, rakibine denk gelirse topu kalesinde görüyor..  Aynen devam ediyor. İkinci hataları kalelerini terk etmede acele davranıyorlar, kaleci kalesinden uzaklaştıkça topun kalesine girmesi de kolaylaşıyor. Çok elzem şartlarda değilse kalesini kapatmaya çalışınca topa vuracak olan kişi kaçırma korkusuna giriyor ve rastgele şut atıyor, kaleci içinde gol yeme oranı azalıyor. Frikik çekilirken kaleci bir yeri açık bırakmalı, o zaman rakibinin oraya atmasını sağlıyor, böylece de topu tutabiliyor. Yumruk vurmak için kalesini terk edenler illa yumruk vurmalılar, vuramayacakları şüphesindelerse hiç kaleden çıkmamalılar. Kornerlerde topa baktığın yönün önünde kimse bulundurmamalı ama top çekildikten sonra hemen o boşluğa kaymalı. Orayı boş gören topu vuracağı yer olarak o açığa vuracak, kalecinin kapattığını da topa baktığı için göremeyecek. Bunları söylemek benden uygulaması da bilmeyen kalecilerden. 

Doğan Sarıbeyoğlu Diğer Yazıları