YAZARLAR

yazarresmi
Emrah Öner

emrahoner78@gmail.com

05 Haziran 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Ali Koç, Aziz Başkan ve 6 fark

Fenerbahçeliler sezon bitince “Herşey bitti” dedi fakat kongrede Ali Koç’un aday olacağını kendi orjinal kulakları ile duyunca “Hayır, yeni başlıyor” dedi. İşte Bu 2 ismin arasındaki en büyük 6 fark;
 
İstikrar

Aziz Yıldırım sadece bir istikrara inanır. O da Aziz Yıldırım’dır. Ne olursa olsun, Aziz Başkan başkan olmalıdır, gerisinin önemi yoktur. Gerisi sadece laf dinlemeli, onun damarına basmamalı ve biat etmelidir. Ali Koç da bu yoktur. Ali Koç yönetiminindeki herhangi bir birimin en az 3 sene çalışmasını gerektiğini bilir. Çünkü çaycılık yapsan 3 seneden sonra meyvelerini toplarsın. Evet, doğrudur. Futbolda sadece “Bu” sene önemlidir. Ama unutulmamalıdır, Fenerbahçe 100 yıldır vardır, 100 yıl daha devam edecektir. “Bu” sene dediğin şey, sadece dişe kürdandır.
 
Takım oyunu

Şu an Fenerbahçe’de sıfırdır. Ali Koç bilir ki, bu iş bir takım oyunudur. Bu sistemde teknik direktörün de yeri vardır, kaptanın da, scout ekibinin de. O yüzden takım oyununa önem verecektir. Fakat Ali Koç şunu unutmaz. Sorumluluk verilmez, insiyatif verilir. Tek sorumlu Başkan’dır.
 
Adam seçimi

İster futbolcu, ister yönetici. Doğru adamı seçmek için vizyonun olmalıdır. Doğru adamın doğru olup olmadığını bilmen için o yetkinliğe sahip olman gerekir. Evet, Aziz Yıldırım da doğru adamlar seçmiştir. Ama hepsini deneyerek bulmuştur. Örneğin; bizim futbolumuza Ersun Yanal uyar deyip de Ersun Hoca’yı getirmemiştir. Ali Koç, doğru adamı getirecektir. En kötü, doğru adamı getirecek doğru adamı getirecektir. Ali Koç bilir ki, derin olan kuyu değildir, kısa olan iptir.
 
Planlama

Aziz Yıldırım döneminde 1 seneliktir. Hatta son senelerde aylara, günlere inmiştir. Fenerbahçe bu sene şampiyon olsaydı bile, seneye ne yapacağı belli değildir. Kaldı ki, Obradoviç baskette güzel bir örnektir. Ali Koç geldiğinde şirketler yönetimi tecrübesinden dolayı 1-3-5 yıllık planlar yapacaktır. Ha, olur olmaz. Ama yine de yapacaktır, yapmalıdır.
 
Üslup

Belki de en büyük farklardan biridir. Bir işin sarpa sarması ya da olumlu çevirmeniz tamamen üslubunuza bağlıdır. Sabah nasıl kalktıysanız o şekilde gider. Aziz Yıldırım 20 yıldır hep sol tarafından kalkmıştır. Ali Koç’u da sektörden tanıdığımız kadarı ile çok yumuşak biri değildir. Fakat sorun, ne zaman nerede ne şekilde konuşacağını bilmektir. Karabük Başkanı ile UEFA’ya aynı konuşmamanız gerekir.
 
Zihniyet

Daha bir sürü fark eminim vardır. Vizyon, yabancı dil, network, finansal bilgi vs. Say say bitmez. Ama bütün farkların anası “Zihniyet”tir. Eğer 100 yıldır köy ve amatör vakıf kafası ile yönetilen zihniyet, Avrupai ve medeni zihniyete hemen dönmezse, Fenerbahçe büyük klüp trenini kaçıracaktır. Çünkü her ikisinin tek ortak özelliği şu konuyu bilmesidir. “Fenerbahçe’nin potansiyeli çok büyüktür”

Emrah Öner Diğer Yazıları

İnşallah düzelir

04 Mayıs 2018

Yabancı madde

20 Nisan 2018

İyi ki doğdun Hocam

09 Nisan 2018

Mahmut Uslu bile atardı

02 Nisan 2018

Alex oynasa atardı

17 Mart 2018