YAZARLAR

Ekonomide büyüme  beklentisi tescillendi

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2017 ve 2018 yıllarına yönelik küresel büyüme beklentilerini 0,1 puan artırarak sırasıyla yüzde 3,6 ve yüzde 3,7’ye yükseltti. IMF'nin bugün yayınlanan “Sonbahar Dönemi Dünya Ekonomik Görünüm Raporu”nda, Türkiye için bir önceki raporunda yüzde 2,5 olarak açıklanan 2017 büyüme öngörüsü, yüzde 5,1'e çıkarıldı. Kuruluş, Türkiye için 2018 büyüme beklentisini ise yüzde 3.3'ten yüzde 3.5'e yükseltti. Raporda, “Türkiye'nin 2017 büyüme tahmini, birinci çeyrekteki üretimin, son birkaç çeyrektir daralan ihracatın toparlanması ve daha genişlemeci mali duruşun etkisiyle beklenenden güçlü gelmesine bağlı olarak yüzde 5,1'e revize edildi” ifadelerine yer verildi. IMF raporunda, Türkiye'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) gelecek yıl yüzde 3,5 genişleyeceği öngörüsünde bulunuldu. 

 Türkiye ekonomisinin büyüme beklentisi, sadece hükümete dayalı bir beklenti değil IMF ve bir çok kuruluş da beklentilerini artırmaya devam ediyor. Bizim için süpriz olmayan bu açıklamalar yabancı yatırımcıların dikkatinden kaçmayacak yabancı yatırımcılar, Türkiye’ye sıcak para akışını hızlandıracak. 

Ancak önceliklerinin hisse senetleri tarafında olacağını söyleyebiliriz. ABD-Türkiye arasında yaşanan gerilim yurt içi piyasalarda doların yükselmesine, borsanın düşmesine neden olmuştu. Bu gelişme yabancı yatırımcılar tarafından hisse senetlerini satıp, dolar pozisyonu almalarına neden oldu. Yani sadece borsadan değil, dalgalı kur farkından da ciddi kazanç elde ettiklerini gözlemliyoruz. Dünyada en yüksek faizi veren üçüncü ülke Türkiye olduğundan, Türkiye’den çıkmaları çok da söz konusu olmayacaktır. İçimizdeki Amerika’lılar her ne kadar boş boş konuşsa da, elin oğlu kaymağı nasıl yiyeceğini iyi biliyor. 

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları, siyasi kararlar alarak, yatırımcıları kandırarak, haksız ve hukuksuz bir şekilde Türkiye’nin kredini notunu düşürmek için yarışıyordu. ABD-Türkiye arasında yaşanan gerginliğe para piyasalarının sert tepki verdiğini gördük. 

BIST 100 99.210 puanı test ettikten sonra hemen toparlandı. Borsa tarafında 105 bin puan direnç seviyesi olarak önümüzde durmaya devam edebilir. Ancak düşüşlerin bittiğini söylemek bugünlerde çok zor. Yabancı yatırımcıların borsada bugüne kadar ciddi kazançlar elde ettiğini gördük. Şimdi döviz pozisyonu aldıklarını söyleyebiliriz. Ondan sebep 100 bin puanın altında 85 bin puanların test edilmesi mümkün olabilir. 

Yurt içi piyasalarda dolar/TL kuru, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde yaşanan toparlanma, Kuzey Irak ve ABD gerginliğinden etkilenerek aşırı yükseldiğini gördük. 

Şimdi kâr satışlarını beklemek daha akıllıca olacaktır. Teknik olarak 3,60 ve altına sarkmalar borcu olanlara yeni bir alım fırsatı vereceğini düşünüyorum. Düşüşlerin bu yıl için bittiğini söyleyemeyiz, jeopolitik riskler devam ettikçe, Avrupa tarafında kurulamayan hükümetler, bölünmeler devam ettiği için siyasi krizlerin devam etmesini destekliyor. Bu gelişmeler de avro/dolar paritesini olumsuz yönde etkilemesini bekliyorum. 

Özellikle 1,10 bandının altına sarkması benim için sürpriz olmayacaktır. Euro/dolar paritesi beklediğim düşüşler dolar kurunu olumlu yönde destekleyecek nedenlerden biridir. Kâr amaçlı döviz talebinde bulunmayarak dövizle ticaret yapanlar kısa süreli düşüşleri alım fırsatı olarak kullanabilir. 

Altının gram fiyatı ise dolar/TL kuruna bağlı olarak 150 Lira seviyesinin altını test etmesini bekliyorum. 

Ancak yükselişler daha bitmedi!