YAZARLAR

yazarresmi
İslam Memiş

islammemis@gunes.com

03 Ağustos 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Fındık hasadı başladı

Her yılın ağustos ayına denk gelen fındık hasadında hazırlıklar tamam. Özellikle orta Karadeniz bölgesinde yoğun olan fındık üretimi ülke ekonomisinde büyük öneme sahip. Geçen yılın hasadından 173 bin 203 ton iç fındık ihracatı yapılarak, karşılığında 1 milyar 430 milyon 882 bin dolar elde edildi. 

Geçen yıl fındık azlığından vatandaş fındık toplamak için sezonluk işçi tutmamış, başağı (yerden toplamayı) tercih etmişlerdi. 

Yani geçen yıl sezonluk işçilerde istihdam olmadığını söyleyebiliriz. Kimi kendi imkanlarıyla toplarken, kimi de fındık bahçesine hiç girmedi. Yıllık fındık hasadı, çeşitli nedenlerden ötürü zaman zaman çiftçiyi üzdüğünü gözlemliyoruz. Don ve yanma bunlardan en önemlileri... Bu hafta fındık bahçelerini gezdiğimde sıcaktan çoğu fındık ocaklarının yandığına şahit oldum. Uzaktan bakıldığında yemyeşil fındık bahçesi fındık ağaçlarının yapraklarının yanmasıyla sararmış, solmuş. Sahil kesimi fındık toplama başlamış, ama çok erken olduğunu düşünüyorum. Zirai çerçevede düşündüğümüzde fındık ürünü tam olmadan toplanmamalı. 

Tüm bahçeye zarar verir 

“Metropol şehirlere yaşayan vatandaşların yıllık izinlerini denk getirememesi yada bir an önce toplayalım aradan çıksın” düşüncesi çok yanlış. Bir yıl sonra ki hasadı gördüğümüzde yanlış toplama ve yanlış ilaçlamanın bedelini çok ağır ödemiş oluyoruz. Son yıllarda fındık bahçelerinin miras kalması ondan sebep yeterince bakılmaması, toplamak için eş dost ve akrabalara hibe edilmesi önemli bir tarım alanının kaybolmasına neden oluyor diye düşünüyorum. Yanlış gübreleme ya da ilaçlama sadece fındığa değil bahçedeki tüm yeşilliğe, meyvelere, sebzelere zarar verdiğini unutmamalıyız. Her fındık bahçesinde onlarca meyve ağaçlarını, başta mantar (kirmit) diken yaprağı (melucan) gibi yenilen bitkileri görmek mümkün. 

Nimetlere sahip çıkalım 

Ama son yıllarda yanlış ilaçlama bu bitkileri de öldürmüş. Lütfen ama lütfen Cenab-ı Hakkın karşılıksız verdiği nimetlere sahip çıkalım. Bugün umursamadığımız her ne varsa yarın ona muhtaç olabiliriz. Anamızdan babamızdan kalan mirasa sahip çıkmamız onların ruhunu çok sevindirecektir. En azından bu yıl tatilimizin belirli bir kısmını köyümüze ayırıp “Rabbim bu nimetleri bize karşılıksız verirken ben ne yapıyorum, neden böyle oldu ?” diye düşünmeliyiz. Son yıllarda hasat'tan değil, yemviyeden para kazanma dönemi başlamış. 

Günlük 70 lira 

Yani bugün fındık bahçesine tırpan yaptırmak isteyen vatandaş günlük 250-300 Lira tırpan yevmiyesi (otların biçilmesi) veriyor. Genç nesillerin köylerinden göç etmesi günlük yevmiyeleri daha da artırabilir. Fındık üretiminin maliyetleri arttıkça toplamak herkese kazançsız bir tarım alanı haline geliyor. Halbuki maliyetleri azaltmak, üretimi artırmak bizim elimizde! Bu yıl fındık yevmiyeleri alt taban 60-70 lira olarak belirlendi. İşçi bulmakta zorlanan yada bir an önce toplanmasını isteyen bazı vatandaşlar 10-15 lira fazla ödüyorlar. Bu yıl kabuklu fındığın kg fiyatı 6-7 lira olacağı söyleniyor. 

Ancak yıl içinde kalitesine göre fiyatları farklılık gösterebilir. Geçen yıl 15 liradan 8 liraya düştüğünü örnek gösterebiliriz. Şimdi fındık zamanı; Toplamadan önce bir kez daha düşünmenin zamanı geldi... 

Bereketli olsun.