YAZARLAR

yazarresmi
İslam Memiş

islammemis@gunes.com

20 Mart 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Para piyasalarında son durum ve beklentiler... 

Geçen hafta Amerika Merkez Bankası(Fed) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararlarına odaklanmıştık. 

Beklentiler dahilinde açıklanan kararlar piyasalarda iyimserliğe neden olduğunu söyleyebiliriz. 

Artık piyasalarda pozisyon değişikliği önceden satın alınıyor, beklentiler gerçekleşince de satılıyor. Yani eskiden olduğu gibi süpriz kararlar “Ya tutarsa” deyip satın alınmıyor. Merkez Bankaları, bir sonraki toplantılarda nasıl bir adım atacaksa önce piyasaları hazırlamayı tercih ediyor. Bu politikalar ülke Merkez Bankaları'nın sözlü müdahaledeki gücünü ıspatlıyor. Bu işi bu zamana kadar en iyi yapan FED. 

“Artırdım, artıracam” diyerek neredeyse koca bir yılı tamamlıyor. Toparlayacak olursak, “Merkez Bankaları'nın kararları piyasalar için artık süpriz olmayacak.” Dolar, geçen hafta küresel piyasalarda değer kaybetti. Gelişmekte olan ülkelerde bu durum en çok TL'ye yaradı. TL diğer para birimleri karşısında en çok değer kazanan para birimi oldu, ELHAMDULİLLAH. 

Dolar/TL kuru 3,61 seviyesine kadar geriledi, ancak bu düşüşler kalıcı olmayabilir. 

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde, dolar endeksinde toparlanmalar, Euro/dolar paritesinde geri çekilmeler ve BİST'te yaşanabilecek kâr satışları dolar/TL kurunda tekrar yükselişleri gündeme getirebilir. 

Piyasalardaki dalgalanmalar devam edeceği gibi 3.60-3.88 Lira aralığı yine işlemeye devam edebilir. 

Düşüşlerin devam etmesi ya da kalıcı olması 16 Nisan'a bağlı olacaktır. Bu hafta 3.70-3.75 Lira seviyeleri ön planda olabilir. Euro/dolar paritesi 1.08 direnç seviyesinden geri dönüp satış baskısında kalabilir. 

İlk destek seviyesi 1.05 devamında ise 1.0370 seviyeleri gündeme gelebilir. 

Bu ana destek seviyeleri test edilmeden, yıl içinde beklemiş olduğum 1.15 seviyeleri gerçekleşmez. 

Ancak 1.0370 seviyesi güç toparlama için yeterli bir seviyedir, ondan sebeb 1.15 seviyeleri 2017 yılı için ön planda durmaya devam eder. 

Altın fiyatlarındaki belirsizlik ve kafa karışıklığı devam ediyor. Bir önceki yorumlarımda altının ons fiyatında 1.180 dolar, altının gram fiyatında 142 Lira seviyelerini destek olarak izlemeye devam edeceğimi belirtmiştim. Altının ons fiyatı 1.195 dolar, altının gram fiyatı ise 142 Lira seviyelerini test ederek tekrar yönünü yukarı çevirdi. 

Altının ons fiyatında 1.250-1.260 dolar, altının gram fiyatında 146-147 Lira seviyelerini direnç olarak izlemeye devam edeceğim. 

Dolar/TL kurunda yaşanacak toparlanma altının gram fiyatında yükselişlere neden olabilir. BİST'te yaşanan yükselişlere bu hafta kâr satışları gelebilir. 

İlk destek seviyesi olarak 88 bin seviyesini takip edeceğim, ancak yükselişler tam olarak bitmedi. 88 bin seviyesi aşağı yönlü kırılırsa 86 bin seviyeleri gündeme gelebilir. TL Haziran aynın sonuna kadar güçlü kalmaya devam edebilir. Bu durum yurt içi piyasalarda düşük döviz ve altın demek. 

Bu hafta para piyasalarında TL ve Bist'te düşüşler döviz ve altın fiyatlarında yükselişler görebiliriz...