YAZARLAR

yazarresmi
İslam Memiş

islammemis@gunes.com

10 Ağustos 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Suudi Arabistan ekonomisinde tehlike var ! 

Haksız yaptırımlara maruz kalan Katar, bölgenin en güçlü ekonomisine sahip. Katar'a yaptırım kararı alan ülkelerin ekonomileri ise pamuk ipliğinde olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Suudi Arabistan. Geçen yıl Suudi Arabistan ekonomisini masaya yatırmış, ekonomilerinde ciddi sıkıntıların olacağından bahsetmiştim. Bugün Suudi Arabistan ekonomisinin ciddi bir çıkmazda olduğunu görüyoruz. Her ne kadar Mısır ve ABD'li ortaklarıyla kürenin başında poz verseler de ekonomik çöküşü durduracak bir fotoğraf olmadı. Suudi Arabistan, bugünlerde siyasi çalkantılarla en çok konuşulan ülkeler arasında yerini aldı. Veliaht prens'e suikast girişimi, saraya kapatmalar, görevden almalar bunlardan bir kaçı. Körfez ülke vatandaşları Müslüman ülkeler arasında en çok Türkiye'yi seviyor. Bölgenin en güçlü siyasi ve ekonomik gücüne sahip olan Türkiye, onlar için hem ekonomik, hem kültürel, hem de yaşam olanları olarak bir nimet. Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerinde bugüne kadar ekonomik anlamda normal bir süreç görüldü. Ancak Katar'a uygulanan ambargo ilişkilerin seyrinin değişmesine neden olabilir. Çünkü Katar'a Türkiye şartı koşanlar, Türkiye ile ilgili güzel düşüncelere sahip olduğunu düşünmüyorum. Körfez ülkeleri ne kadar petrollerine güvenirlerse güvensinler gün geldiğinde petrolün bir işe yaramadığını, önemli olanın verimli toprak, alt yapı, dünya pazarındaki yer, jeopolitik önem gibi başlıklar olduğunu geç anlayacak. 

En önemlisi de “Müslümanın Müslümandan başka bir dostu olmadığı” anlayacak. 

Suudi Arabistan, orada yaşayan kişilere vatandaşlık vermiyor kefillik sistemiyle yoluna devam ediyor. Ama orada yaşamak artık imkansız gibi bir şey! Her yıl artan kefillik ücretleri, dükkan ve ev kiraları, gıda fiyatları insanları iyice bezdirmiş. Söz konusu para olunca sadece acımasız olan sistem değil, kişilerde orada yaşayanlara karşı öyle oluyor. 

Mesela; 

Suudi Arabistan'da yaşıyorsunuz üzerinize ait ev ve araba alamıyorsunuz, her şey kefilin üzerine. Türkiye'ye tatile döneceksiniz kefil size izin alır (keyfi olursa) Herhangi bir adli olaya karıştınız ve haklısınız onlara göre haksızsınız (kader) derler. Ev ve dükkan kiralarınızı yıllık peşin olarak verirsiniz. Kefiliniz keyfine göre size istediği miktarda yıllık zam yapabilir. Böyle örnekler çok, ama sonuçta yok. Sonuçta kutsal topraklar, bunlarda onun farkında ve keyfini çıkartıyorlar. 

HAK mı? Değil. 

Bu yıl ilk kez hacca gidecek hacı adaylarımız oradaki ekonomiyi daha yakından görerek her şeye şahit olacaklar. O eski bolluk, şaşalı lüks yaşamlar, zenginlik falan göremeyeceksiniz. 

Eskiden müşteriyi dükkandan kovan ekonomi modelinden, kolundan içeri zorla sokulan bir ekonomi modeline şahit olacaksınız. 

Hacca gidecek vatandaşlarımız kesinlikle hac alış verişlerini Türkiye'de yapmalarını tavsiye ediyorum. Orada alış veriş yapmayı düşünen vatandaşlarımızın Türkiye'den daha pahalı alış veriş yapacaklarını belirtmek isterim. Orada satılan ürünlerin çoğu Çin'den geliyor. Özellikle inci, gümüş, tesbih, oyuncaklar gibi ürünlerin hepsi Çin'den geliyor. Türkiye'den üretilen ürünlerde orada çok pahalı. Toparlayacak olursak siz siz olun alış verişlerinizi ülkenizde yapın. Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerinde farklı görüş ayrılıkları olacağını önceden belirtmiştim, aynı öngörüm devam ediyor. Körfez ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz yerini siyasi krizlere bırakabilir. Yani menfaatlerine göre bir politika izleyebilirler. Suudi Arabistan Riyali bugün 0,94 kr. Ekonomik kriz Riyal/TL kurunu nasıl etkileyecek hep beraber göreceğiz. Araplar yoğun bir şekilde Türkiye'den konut satın almaya devam ediyor. Bunun adı bi nevi kriz öncesi kaçış yada yeni bir hayat kurmak. O ülkelerde Türkiye'de olduğu gibi bangır bangır siyasi tartışmalar yapamazsınız, yönetimi eleştiremezsiniz korku var. Şeriat düzeni bugüne kadar devam etmiş, ya bundan sonra eder mi ? 

Bekleyip göreceğiz...