• Bist 100
  87.001
 • Dolar
  6,0557
 • Euro
  6,7626
 • Altın
  248,0972
İstanbul
16 / 25
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Cumhurbaşkanlığı sisteminde ekonomi yönetimi...

Türkiye “Cumhurbaşkanlığı yeni sistemi” ile önümüzdeki hafta tanışacak. 

Yeni sistem, etkin bir koordinasyonu hedef aldığından bakanlık sayıları 26’dan 16’ya düşürülüyor. 
Bazı bakanlıklar ise birleştiriliyor. 
Yeni yönetim modeli; yalın, makamların azaldığı, yeniliklere hızlı adapte olan, insan kaynağının gelişmesine imkan sağlayan, dijital dönüşümü gerçekleştiren, karar alma süreçlerini hızlandıran, küresel rekabet gücünü yükselten, ortak aklı kurumsallaştıran, yetki ve sorumlulukları net bir yapı ortaya koyuyor. 
Buna göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, “Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı” adıyla yeni bir çatı altında birleştirilecek. 
Oluşturulacak yeni bakanlık, aileyi merkeze alan, her evden en az bir çalışanın olduğu yeni istihdam modeli ile daha mutlu insan ve toplum için hizmet verecek. 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı ise “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” adıyla birleştirilecek.  
Yeni oluşturulacak bakanlığın amacı, yüksek teknoloji ile küresel ve prestijli markalar üreterek yapay zekada öncü, akıllı teknolojilerde lider, bilgiyi üretmede merkez bir ülke hedefi olacak. 
İhracatın 500 milyar dolara yükseltilmesi ve İstanbul'un dünyanın finans merkezi olması hedefiyle, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı da “Ticaret Bakanlığı” adı altında birleştirilecek.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise “Tarım ve Orman Bakanlığı” çatısı altında bir araya gelecek.  
Yeni bakanlık, orman arazilerinin korunarak yedi bölge, dört iklimde, her tarlanın sulandığı, yılda iki ürünün alındığı, tarımda çeşitliliğin ve verimliliğin zirveye ulaştığı, teşviklerin artarak sürdüğü, yemyeşil bir Türkiye hedefi için çalışacak. 
Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı da birleştirilerek, “Dışişleri Bakanlığı” çatısı altında dış politikada daha etkili, uluslararası gelişmelerde daha etkin rol oynayacak. 
Toparlayacak olursak Türkiye, hasretle beklediği yeni sistemine kavuştu. 
Rabbim vesile olanları da Cennetine kavuştursun inşaAllah. 
Yeni sisteme entegre olabilmemiz için gelişmeleri ve açıklamaları yakından takip etmeliyiz. 
Bakanlık sayıları azalacağı ve bazı bakanlıklar birleşeceği için muhatap olduğumuz işlerin işleyişinde de değişikler olabilir. 
Özellikle ekonomi yönetimi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yeniden yapılandırılarak, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Ticaret bakanlıkları olarak 3 yerde bütünleştirilecek. 
Yeni sistemde tüm bakanlıkları ilgilendiren konularda faaliyet yürütecek olan doğrudan cumhurbaşkanına bağlı 4 ofis kurulacak. Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi adlarını taşıyacak bu birimler, insan kaynağının etkin ve verimli kullanımı, dijital dönüşüm ve hizmet kalitesinin artırılması ile Türkiye'nin yatırım alanında cazibe merkezi haline getirilmesi ve yeni finansal enstrümanların geliştirilmesinde rol alacak.  
Yatırım Ofisi ile büyük yatırımlar desteklenerek yatırımcıların önü açılacak. Finans Ofisi ile İstanbul Dünya Finans Merkezi Projesi yürütülecek ve Türkiye cazibe merkezi haline getirilecek.  
Dijital Dönüşüm Ofisi ile devlet dijitalleşecek ve evrak azalacak.  
Büyük veri analizi ve yapay zeka uygulamalarıyla yönetim yükü hafifleyecek, bürokrasi azalacak ve devlet hızlanacak.  
Bu kapsamda önceliklerden biri de Türkiye'nin siber güvenlik alanında güç kazanması olacak.  
İnsan Kaynakları Ofisi ile yeteneklerin keşfi sağlanacak ve kamunun performansı artırılacak. 
Bizim görevimiz, yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi işleyişinde eksik gördüğümüz yada sisteme destek sağlayacak projelerimiz varsa muhataplarıyla paylaşmak. 
Eleştirmek, bağırmak ve kızmak eski Türkiye sisteminde kalmalı. 
Ne mezunu ne iş yaptığınız önemli değil, önemli olan sistemin daha hızlı ve etkin çalışması için devletimize destek vermek. 
Yeni kabine açıklandıktan sonra bürokrasi kimlere teslim edilecek hep beraber göreceğiz. 
Vatanıma, milletime hayırlı uğurlu olsun. 
Rabbim yâr ve yardımcımız olsun...