YAZARLAR

Yeni haftada para piyasaları... 

Geçen hafta Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın iyimser sunumuyla, küresel ve yurt içi piyasalarda iyimserliğin devam ettiğini gördük. 

Diğer yandan Jeopolitik risk iştahının yine sümen altı edilmesi olumlu seyri desteklediğini söyleyebiliriz. 

Küresel piyasa oyuncuları artık dalgalı piyasalardan kazanç elde edeceğinden bu iyimserliğin kalıcı olmasını beklemeyin. Geçen hafta iyimserliği satın alan oyuncular, bu hafta pozisyonlarını yukarı taşıyabilirler. Geçen haftalarda da belirttiğim gibi geniş bant aralığı işlemeye devam edebilir. 

Mesela; yurt içi piyasalarda dolar/TL kurunun geçen hafta 3.54-3.64 Lira aralığını hatırlayın. Yada avro/TL kurunda yaşanan 4.15-4.05 Lira aralığını. 

Ancak şunu gözden kaçırmamanızı tavsiye ederim; Janet Yellen, geçen hafta son sunumunu gerçekleştirmiş olabilir. Fed başkanı Janet Yellen'a yol göründü ! Peki giderse o çok istedikleri faiz artırımlarına devam edebilecekler mi ? 

Bence HAYIR. 

Doların değer kazanmasına geçici olarak izin verecek ancak sebep olarak Fed'i ön planda tutmak istemeyecekler. Bahane bol onlar için K.Kore, Çin, Avrupa v.s Bizim görevimiz kendi pozisyonlarımızı koruyabilmek, bu dalgalı oyun pazarında en az zararla çıkabilmek. 

Tekrar anımsatmak isterim ki, döviz borcu olan yada döviz bulundurması gerekenler bu düşüşlerin kalıcı olmayacağını bilmeli. Yurt içi piyasalardaki coşku başınızı döndürmemeli. Bist; 105 bin puanın üzeri test edildi, ancak 102.500 puanın üzeri her zaman riskli. 

Kâr satışları beklenenden daha sert gelebilir. 

Aşağı yönlü düzeltme hateketlerinin yaşanmaması, kâr satışlarının şimdilik gelmemesi yükselişleri olumlu yönde desteklemez diye düşünüyorum. Bist, çok riskli bölgelerde işlemler gerçekleştiriyor olabilir. Bu hafta kâr satışları süpriz olarak algılanmamalı. Dolar; Geçen hafta 3.64 Lira seviyesi test edildi. Satış baskısı altında kalarak 3.54 Lira seviyesine kadar geriledi. 

Yükselişlerin bittiğini düşünmüyorum, daha 3,70'li seviyeler test edilmedi. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke hisselerinde balon bir fiyatlama yaşandığını düşünüyorum. Bu balonları bilerek şişirenler, tatil sonrası güzel bir patlatma partisi yapabilirler. Özellikle ABD Senatosu'nun Donald Trump'a yapacağı süprizler çok konuşulacak partilerden biri olabilir. Bu hafta küresel piyasa oyuncuları tepki alımları gerçekleştirebilir. 3.50 destek, 3.60 Lira direnç seviyesi olmaya devam ediyor. 

Avro; Parite 1.1470 bandına tekrar yükseldi. 1.14-1.15 aralığına sıkışmış durumda. Kararsız yön arayışı devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde yaşanan toparlanma avro/dolar paritesinin yükselişlerini sınırlı kalmasına neden olmuştu. 1.10 seviyesini destek, 1.16 seviyesini direnç seviyesi olarak takip edebilirsiniz. Avro/TL hem dolar kurundan hemde pariteden aldığı destekle yükselişlerini sürdürüyor. 

Bana deseler ki avro bir değer mi ? ASLA derim. Tarih avro diye bir para birimini istemiyor, istemeyecek de. Bu hafta dolar/TL kurundan aldığı destek ile dalgalı bir seyirde haftayı tamamlayabilir. Dolar/TL nereye, avro/TL oraya. Altın; Altının ons fiyatı yatırımcısına “ Kıymetimi bilmez isen, beni çok ararsın “ diyor. Bu düşüşlerin çok güzel alım fırsatları verdiğini düşünüyorum. Gelecek yıllarda bu seviyelere “ Bedavaymış “ diyebilirsiniz.