• Bist 100
  99.677
 • Dolar
  5,3446
 • Euro
  6,0789
 • Altın
  220,6119
İstanbul
7 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Örneklerle Türkçe deyimler 

Bir kültürün ve dilin zenginliğinin göstergesidir deyimler ve atasözleri. Bu hafta sonu günlük hayattan örneklere, kültürümüzün bu değerli hazinelerinden bahsedelim istedim. 

Tarih önünde haklı olduğumuz bir davada, uluslararası siyasette suçlu ilan edilmek. Bırakın suçlu olmayı; mağdur olan taraf olmamıza rağmen zalimin mağdur, mağdurun zalim ilan edilmesi. Hem de bir milletin tümünün birden. Hem de soykırım gibi büyük bir ithamla. Almanya da 2 Haziran 2016 tarihinde Ermeni Soykırımı kavramını onaylayarak yasallaştırılmıştı. Ve bu kararı teklif eden, 1965 yılında Tokat Turhal’dan Almanya’ya göç eden bir ailenin 18 yaşına kadar Türk vatandaşı olan oğlu Cem Özdemir’di. Ve dahası Alman parlamentosundaki bu teklife evet diyen milletvekillerinden 11tanesi de tıpkı Cem Özdemir gibi Türk asıllıydı. Peki bu toprakların çocukları bu tarihi YALANA nasıl ve neden alet oluyorlar.  Biz haklı olduğumuz bir davada neden dünyanın gözünde haksız, hatta suçlu ilan ediliyoruz? Çünkü onlar dört bir koldan çalışıp lobiler oluşturup faaliyetler gerçekleştirirken, biz kendi evlatlarımıza bile gerçeği anlatmaktan uzağız. 

Yıllar önce Can Dündar’ın çektiği “Mustafa” filmini izlediğimde bu adam vatan hainliğini tercih etmiş dediğimde ve bunu İzmir’de Atatürk’ün CHP’sinin yöneticilerine söylediğimde, bir dayak yemediğim kalmıştı. Hani şimdilerde “biz 20 yıl önce de FETÖnün ne olduğunu biliyorduk” diyenler var ya. Hah işte ben de o zaman onlara, içlerine sızan hainleri söylüyordum. Şimdi o hainler, Almanya’da, Amerika’da ve bilumum yabancı ülkelerde kol kolalar. “Bizim çocuklar da” oralarda onlara kol kanat geriyorlar. Ah ah… O ülkelerin yaptıkları değil ama “bizim çocukların” yaptıkları canımı çok yakıyor. Hani ağaç demiş ya vurulan balta değil, o baltanın sapının benden olması canımı yakıyor diye. 

Şimdilerde vatan sever olduğunu, bu ülkenin değerlerini her şeyin üstünde tuttuğunu iddia eden bir grup siyasetçi sandıkta ve sahada kazanamadığı galibiyeti masada alma telaşına düşmüş. Bu ülkenin yetiştirdiği Deniz Baykal gibi değerli bir şahsiyetin koltuğuna kumpas ile oturanlar, şimdiler de o kumpası kuranların kendilerine kurdukları tuzağı göremeyecek kadar hırsa bürünmüş. Sanıyorlar ki başkalarının kayığına bindiklerinde o kayık onları iktidar limanına taşıyacak. Bindikleri kayıkların dost sandıkları sahiplerinin gözü hepimizin içinde olduğu gemide. Abdalın dostluğu köy görünene kadardır.  Bugün her fırsatta ülkemi batıya şikayet edip Amerika’dan  medet umanlar, yarın vatan elden gittiğinde hangi koltuklara oturmanın hesabındalar acaba. Lakin şunu bilsinler ki evdeki hesapları çarşıya uymayacak. Yedi düvelin bir olup üstümüze geldiği 1915’te, 1923’te bu vatanın evlatları kan kusup kızılcık şerbeti içtiler, yine de gidip dış mihraklardan medet dilenmediler. Biz iktidar kavgamızı demokratik sınırlar dahilinde kendi içimizde veririz. Hırsızlık, rüşvet, yolsuzluk iddialarının muhataplarını bugün olmazsa yarın adaletin karşısına çıkarır hesap sorarız. Ama tüm bunları Misak-ı Milli sınırları içerisinde kurduğumuz bağımsız Türkiye Cumhuriyeti olarak biz kendimiz yaparız, ABD mahkemelerinden medet ummayız. Bizim buralarda kol kırılır yen içinde kalır, kendi içimizdeki kavgaları, kusurları dışarıya taşıyıp yabancıları işimize karıştırmak pek hoş karşılanmaz. 

Uzun lafın kısası, çözümü kendi içimizde aramayıp başkalarına bel bağlayanlar bilsinler ki gaflet uykusundadırlar. Bir an önce gözlerini açıp bu yanlıştan dönmelidirler. Aksi takdir de söz konusu olan vatanın bağımsızlıdır ki, o vakit oturmak için mücadele verecekleri bir iktidar koltuğu dahi kalmayacaktır. Bu sebeple 100 yıl sonra tekrar üzerimize gelen düşmana karşı tek bilek tek yürek olmak zorundayız. Sonrasında her zaman olduğu gibi kedi göbeğimizi kendimiz keseriz. Hepinize Türkçemizin güzelliğinde iyi bir hafa sonu diliyorum. 

Mustafa Yılmaz Diğer Yazıları

Kitapsız Bir Şair 

02 Kasım 2018

Osmanlıdan Günümüze Cumhuriyet

27 Ekim 2018

Bosna Benim Kız Kardeşim

19 Ekim 2018

Trafik Kültürü

12 Ekim 2018

Müezza

05 Ekim 2018