YAZARLAR

yazarresmi
Mustafa Yılmaz

mustafa35yilmaz35@gmail.com

09 Eylül 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yerel yönetimler ve kültür 

Günümüzde küreselleşen dünya kavramı içerisinde farklı kültürlerden bireylerin, birbirleri ile etkileşim halinde yaşadığı şehirlerin sayısı hızla artmakta. Dünya üzerinde etkin konuma sahip olan kimi kentler, birçok ülkeden daha fazla kültüre ait yaşamı iç içe barındırmakta. Ülkemizde onbeşmilyon kayıtlı insanı barındıran İstanbul, “kültürel çeşitlilik” açısından dünyadaki bir çok ülkenin önünde yer almakta. 

Böylesine farklı kültürleri bir arada barındıran şehirlerde, farklı kültürlerin insanlarının ortak yaşam alanlarına hizmet sunan kurumların başında da belediyeler geliyor. Hem nüfus hem de kültürel çeşitlilik açısından bir çok ülkeden daha büyük bir yapıya sahip olan  İstanbul’da, geleceğe dönük kalkınma planlaması; ekonominin yanı sıra sosyal ve çevresel etkiler ile birlikte, kültürel politikaların oluşturulmasından geçiyor. İstanbul’da sürekli yaşamı tercih eden çok uluslu bir kültürel çeşitlilik var. İşte böylesi bir durumda kentin genelinden sorumlu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde tüm belediyelere de önemli görevler düşüyor. 

İBB bünyesinde faaliyet gösteren Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, kültür sanat alanında gerçekleştirdiği çalışmalar ile sadece ülkemiz belediyelerine değil, uluslararası alanda da yerel yönetimlere örnek teşkil edecek başarılara imza atıyor. Yurtdışından gelen ve İstanbul’da kültürel etkinlik gerçekleştirmek isteyenlerle işbirliği yapmak, kente ait her türlü değere ilişkin arşiv oluşturacak kaynaklar hazırlamak, kültürel misyonları olan sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler üretmek, kentte yaşayan farklı kültürlerin insanlarını tanıştıran ve yılın tamamına yayılan etkinlikleri kentin her bir noktasında düzenlemek, kent kültürüne ait ortak bir dil geliştirmek adına politikalar üretmek için yapılan tüm bu çalışmalar mutlaka diğer yerel yönetimlerce de incelemeli ve uygulamaya koyulmalı. 

“Ülkemizin diğer belediyelerinde de yapılan bir çok kültürel etkinlik varken neden İBB’yi örnek gösteriyoruz, onların uygulamalarını diğerlerinden farklı kılan özellik ne?” diye bir soru aklımıza gelebilir. İşte bu noktada yazının başındaki kavramlar ortaya çıkıyor.  Kültürel etkinlik düzenlemek ile farklı kültürlerin ortak yaşam şeklini belirleyecek kültür politikaları üretmek birbirinden ayrı şeyler. 

Şehrin dört bir yanına ulaşmak, farklı sanat alanlarında farklı düşüncelerdeki üretimlere yer vermek, istihdam yaratıp ekonomik bir hareket yaratmak ve en önemlisi tüm bunlarda sürekliliği sağlamak... Küçük bir örnekle açıklarsak; neredeyse ülkemizin her şehrinde belirli tarihler içerisinde belediyeler “tiyatro festivalleri” düzenlerler. Genelde ülkenin popüler kültürüne ait sanatçıların, belli bir seyirci kitlesi ile belli bir zaman diliminde buluşmalarını sağlayan bu etkinlikler, sanatseverlerin ihtiyaçlarını bir nebze de olsa gidermeye yönelik faaliyetlerdir. Oysaki İBB örneğinde Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü kapsamında yapılan tiyatro çalışmalarında, şehirde tiyatro yapan onlarca farklı tiyatro grubu ile birlikte çalışılmaktadır. Böylece içerik ve tiyatro tarzı farklı olan birçok gösteri izleyici ile buluşmaktadır. Bu gösteriler yıl içerisine yayılmakta ve şehrin her bir noktasında farklı kültürden seyirciler ile buluşmaktadır. Mezun olduğunda iş bulma sıkıntısı yaşayan genç nüfus da dahil olmak üzere bir çok sanatçıya istihdam sağlayan bu sistem aynı zamanda ekonomik bir hareketlilik oluşturmaktadır. Başka hiç bir sebeple ortak buluşma noktası olmayan farklı kültürlerin insanları aynı salonlarda farklı etkinliklerde bir araya gelerek ortak yaşam kültürü kazanmaktadır. İşte asıl önemli ayırt edici nokta da budur. Kendilerinin kültür sanat alanında yön belirleyici, yol gösterici olduğunu zanneden, kültür ve sanatı elit bir grubun ayırıcı özelliği gibi önümüze süren anlayışlara örnek olması dileği ile bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. 

Mustafa Yılmaz Diğer Yazıları

Babasız Bayramlar

16 Haziran 2018

Mahalle baskısı

09 Haziran 2018

Manevi mimarlarımız

02 Haziran 2018

Kültürümüzde Ramazan

26 Mayıs 2018

Zulmü Alkışlayamam Zalimi Asla Sevemem

19 Mayıs 2018