YAZARLAR

Dizde kireçlenme ve kök hücre tedavisi

Kıkırdak aşınmaları ileri boyuttaysa, ağrı ve hareket etme sıkıntısı mevcutsa kök hücre tedavisi tercih edilir. Bilinmesi gereken PRP uygulamasının kök hücre olmadığıdır.  

Diz ağrısı ve diz kireçlenmesi bugünün esas konusu. Her ne kadar artrit: eklem iltihabı anlamına gelse de biz pratik anlamından yola çıkacağız. Çok merak ediyorum diyelim ki yaşı 70 olup da hayatında bir kez dahi diz ağrısı çekmeyen bir insan var mıdır? Diz ağrısı genç-yaşlı herkesi sıkıntıya sokabilecek bir durumdur. Bir şekilde dizimiz ağrıyacak, o bakımdan diz ağrısı hele de günlük yaşam kalitemizi bozan bir potansiyel tehlike taşıdığından bizlerin de konuya ilişkin fikrinin olması gerektiren bir durumdur. Bu arada bizlere çok sorulan Kök Hücre Tedavileri hakkında da bilgi vereceğiz.

ÜÇ FARKLI ARTRİT TÜRÜ VAR

Dizlerinizde ortaya çıkabilecek üç farklı artrit türü vardır. En sık görülen tipi bizim kireçlenme dediğimiz  osteoartrittir (OA), eklem kıkırdağını yavaş yavaş yıpratan ilerleyici bir durumdur. Diz kireçlenmesi daha çok orta yaşlardan sonra görülmektedir. Bir anlamda yaşlılık hastalığıdır.
Romatoid artrit (RA ): Dizlerimizi her yaşta rahatsız edebilen  enflamatuar (iltihabi) bir durumdur. Yani romatoid artritin yaşı olmaz diyebiliriz.Post-travmatik artrit:Herhangi bir travma, yaralanma sonrasında gelişir. Menisküs yırtıkları, bağ zedelenmeleri, kopmaları  gibi sıkıntılar oluşabilir. 

TRAVMA SONRASI OLUŞUR

Hatta bir travma sonrası hiçbir bulgu yok iken yıllar içerisinde yavaş yavaş dizde travma sonucu başlayan yıpratıcı durumlar görülmeye, diz ağrısı ve fonksiyon kayıpları şeklinde görülmeye başlayabilir. Yukarıda saydığımız rahatsızlıkların hepsi bir kişide de görülebilmektedir, yani aynı kişi hem iltihaplı romatizma, hem kireçlenme hemde menisküz yada dizdeki bağların rahatsızlığını yaşayabilmektedir. Böyle durumlarda doktorunuza danışarak hangi süreçin, rahatsızlığın ön planda olduğu ve nasıl bir tedavi protokolünün size yardımcı olacağını doktorunuzla tartışmanız gerekmektedir.

Dizden ses gelmesi

Yürürken ve hareket ettirildiğinde dizlerden ses gelebilir halk arsında yaşlanma belirtisi olarak kabul edilir bir bakıma doğrudur. Bu belirtiler, dizdeki kıkırdak dokusunun zarar gördüğü yıprandığı anlamına gelebir. Dizde kıkırdaklar harap olursa alt ve üstten gelen ve diz eklemini oluşturan kemiklerin birbirine teması kolaylaşır. Yani kıkırdak azalır yada tamamen yok olur, bozulursa kemiklerin birbirine sürtünmesine bağlı olarak dizden takur tukur sesleri gelebilir. Bu durum dizdeki problemlerin ileri boyutlara geldiğinin de bir göstergesidir.

Eklem aralığının daralması

Diz X-ışınları yani normal diz filmleri eklem aralığında problemlere bağlı doku kayıpları ve bunlara bağlı eklem arasının daralmasını gösteren mükemmel bir tanı aracıdırlar. Normal olarak kıkırdak alanı yıpranır ve oradaki kemik açığa çıkar. Kemikler birbirine sürttükçe etraflarından yeni küçük kemik odakçıkları meydana gelir. Aslında bu dizin kendini savunma, vücudun kendi kendini tamir etme girişimini yansıtmaktadır. Bunlar OA'nın ortak belirtilerindendir.

HAREKET KISITLIĞı

Dizdeki eklem hareketlerinin olması gereken açılardan gittikçe uzaklaşması, azalması ve basit hareketlerde bile zorlanmaların hatta hareket edemez hale gelmenin ortaya çıkması söz konusu olabilir. Merdiven tırmanırken veya spor yaparken hareket kısıtlılığını fark etmeniz olasıdır. OA te kademeli olarak kıkırdak yapılar yıpranır. Artrit kötüleştikçe, eklemlerin normal çalışması daha zorlaşmakta ve gündelik görevleri yerine getirmek gittikçe zorlaşabilmektedir. Zamanla, baston veya yürüteç olmadan yürümekte sorun yaşayabilirsiniz.

Tedavisi

OZONLU PRP: Ozon aktif oksijendir PRP ise kendi kanımızdan plazma denilen bölümü ayrıştırılarak elde edilen, içinde tamir edici, yenileyici ve ağrıyı azaltıcı hücreler bulunan kısmıdır. Trombositten zengin bu plazmadaki faktörler tedavi amaçlı olarak doku yenilenmesi ve tamir süreçlerinde kullanılırlar. Normalde bu hücreler bire bir etki ederken ozonlanması halinde 600 kata varan aktivite artışları bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ: Güncel olmaya başlayan bir tedavidir. Protez yaptırmak istemeyen hastalar için bir anlamda umut olmuştur. Biz de uyguladığımız ileri derecedeki diz kireçlenme vakalarından iyi sonuçlar aldık. Ağrılarında ciddi azalma ve eklem hareketlerinde düzelmeler oluştu. Dizdeki kıkırdak aşınmaları ileri boyuttaysa ve ağrı, hareket etme sıkıntısı mevcutsa tercih edilir. Çoğu hasta bize kök hücre tedavisi yaptırdığını söylemektedir, bilinmesi gereken PRP'nin kök hücre olmadığıdır. PRP uygulandığında enjeksiyon bölgesine kök hücreleri çekebilir ancak sayısal olarak kök hücreler çok cüzidir. Ve kök hücre hazırlanması kolay bir işlem değildir. Yağ dokusu kök hücre açısından sayısal olarak çok fazladır işlem olarak göbek çevresinden yağ dokuları alınarak laboratuarda 3-4 saatlik bir işlemden sonra kök hücreler elde edilebilir. Elde edilen bu maddeler eklemlere ve kana verilebilmelidir. Bir anlamda hafif göbekli olmanız hazine değerindedir. Teknoloji ve deneyim gerektiren bir uygulamadır.

Radyofrekans Tedavisi: İstirahat ederken bile diz ağrısı varsa, gece hasta dizlerini nereye koyacak bilemiyorsa, yine dizlerde nöropatik ağrı varsa  tercih edilir. Etkili bir yöntemdir. Diz çevresinde ağrıyı beyne taşıyan ağrı sinirleri ileri teknolojik yöntemle devre dışı bırakılır hasta rahatlar. Ameliyat olmuş ancak ağrısı geçmemiş hastalarda tercih edilen bir yöntemdir.

KRONİK AĞRI

Diz ağrıları travma dışında yani kronik bir süreçte yavaş başlayan ağrılardır. Ağrı yavaş yavaş ilerleyici bir şekilde artış gösteririr. Artrit ağrısı aniden başlayabilir, ancak yavaş gelişmesi daha olasıdır. İlk başta, sabahları veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra ağrıyı fark edebilirsiniz. Merdivenlerden inip çıkarken, oturmaktan kalkma pozisyonuna geçerken veya dizlerinizi kırma durumlarında ağrıları daha çok hissedersiniz. Yürürken diz ağrısına bağlı olarak canınız yanabilir. Ayrıca sadece otururken, yani istirahatte dediğimiz durumlarda da ağrı hissedebilirsiniz. Artrit hastalığı olan bazı insanlar, nemli havaların veya havadaki diğer atmosferik değişikliklerin ağrıya neden olabileceğini veya ağrıları olduğunda havanın, örneğin yağmur yağacağını hissettiklerini söylerler. Bazı diz kireçlenme ağrıları da hastaları uykudan uyandırabilir. İki dizleri arasına yastık koyarak uyumak zorunda kalabilirler.

Şişme ve hassasiyet

Diz artriti periyodik inflamasyona neden olabilir. Bunun nedeni dizdeki kemik darbelerinin (osteofitlerin) veya ekstra sıvıların oluşumundan kaynaklanıyor olabilir. Şişme, sabah ilk uyandığınızda olduğu gibi uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra hareket etmeye başladığınızda daha belirgin olabilir. Dizinizin cildi  şiş ve kızarık görülebilir. Ellediğiniz zaman ısıyı daha iyi hissedebilirsiniz. Uygun olmayan ilaçları kullandığınızda dahi benzer şikayetler sizi rahatsız edebilir.

Prof. Dr. Nurettin Lüleci Diğer Yazıları