• Bist 100
  85.318
 • Dolar
  6,0752
 • Euro
  6,7797
 • Altın
  248,6071
İstanbul
17 / 25
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Apoletlerini sökeceğim!

Gel Buraya Muharrem’in, İkinci Ordu Komutanı İsmail Metin Temel için sarf ettiği “Apoletlerini sökeceğim!” sözleri çok büyük tepki topladı. 

Tepkiler haklıydı ama Gel Buraya Muharrem de haklı! 
Nasıl iki taraf da haklı olabilir, diye soranlara, sizler de haklısınız, derim. 
Kamuoyunun tepkisindeki haklılığı bir kenara bırakalım. O konuda çok şey yazılıp çizildi. 
Gel Buraya Muharrem’in haklılığını masaya yatıralım. 
Önce, aday gösterilmesinden başlayalım: Sayın İnce, CHP Genel Başkan Yardımcılığına veya grup sözcülüğüne aday gösterilmiyordu. Milleti ve devleti temsil eden bir makama aday gösteriliyordu. Kazanır veya kaybeder, burası önemli değildi. Makamın temsil ettiği anlam önemliydi. Bu makama aday gösterdiğiniz kişiyi, canlı yayında, tüm milletin gözüne gözüne sokarak aşağılamanın nasıl bir izahı olabilir? 
Muharrem’in yapması gereken tek şey, orada kürsüye gelip, bu aşağılayıcı tavra gereken cevabı vermesi ve teklifi reddedip, Genel Başkan’a bir ahlak dersi vermesiydi. 
Muharrem bu fırsatı kaçırdı. Bir daha da böyle bir fırsat siyaseten ayağına gelmez! 
Akıl tutulması buna derim… Be kardeşim, Tayyip Erdoğan’dan, Devlet Bahçeli’den önce Kılıçdaroğlu siyasetteki rakibindir senin. O gün o kürsüye gelirken, o resti çekseydin, siyaset kulvarında otobana adım atmış olacaktın!.. Artık genel başkanlık, hatta liderlik yolunda önünde hiçbir engel kalmamış olacaktı!.. 
Ordunun da Başkomutanı olan bir Cumhurbaşkanı’nı, bir komutanın, yani askerî açıdan ifade edecek olursak bir komutanın Başkomutanını, herkes salonda alkışlarken yuhalamasını mı bekliyordun!.. 
Apolet sökme ucuz kahramanlığına soyunacağına, o gün “Gel buraya Muharrem!” diye seni aşağılayan zata, kürsüden “Senin dişlerini sökeceğim!” diye karşılık verebilmeyi akıl edebilseydin, şimdi siyasette kahraman apoletleri takmış olacaktın!.. 
Neyse, şu seçim sürecinde, bu mübarek Ramazan gününde sana daha fazla yüklenmeyeyim… Bunun yerine sana bir kıyak çekeyim: Muharrem İnce’ye tepki gösterenler, lütfen daha fazla üzerine gitmeyin. Kılıçdaroğlu’ndan yediği kazık nedeniyle ne dediğini bilmiyor!.. 
Kafası karışık, bu nedenle hiçbir konuda hukukî ehliyeti yok… Seçim sürecinde ne derse desin, hoşgörün Buraya Gel Muharrem kardeşimizi!... 

Prof. Dr. Mehmet Çelik Diğer Yazıları