YAZARLAR

yazarresmi
Prof. Dr. Mehmet Çelik

mehmetcelik@gunes.com

25 Ağustos 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Cehalet ideolojinin yakıtı olursa, OLACAĞI BUDUR!-VI

Cumhuriyet, bu yetkiyi Belediyeye, nüfus müdürüne, köyde muhtara, dış devletlerde konsolosa, hatta uzun seyahatlerde gemi kaptanına dahi verirken, bir de müftülüklere verseydi, bir asra yakın bir süredir insanımızın maruz kaldığı bu travma olmazdı!.. 

Cumhuriyetin bu uygulamasından en büyük zararı da kadınlar görmüştür. Kötü niyetli insanlar, iki arkadaşını ayarlayıp, kendilerini tanımayan bir imam-müezzine kıydırdıkları gizli nikahlarla nice genç kızların mağduriyetlerine, nice çocukların travmatik bir ruh haliyle ömür boyu hayatla mücadele ettiklerine hepimiz şahidiz. 
İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı... Bir insanın hayatını söndürmekten daha büyük bir günah olamaz. İki şahit arkadaş, 50 TL. nikah parası, başka bir semt veya vilayette bir ev (aslında garsiyoner), kimsenin haberi olmadan işi götür!. 
Savunma da mükemmel: Ben Müslümanım, laik beşeri kanunlarla hayatımı düzenleyemem… Altı ay, bir sene de geçince, boş ol!.. Oh ne ala iş, ne güzel din!.. 
Allah’ın dinini uçkuruna alet et bakalım, o tarafla görüşeceğiz!.. Bir ruhsatı, ilkeye çevirmiş… Bu yaratıklara bir kıyakta benden: Birisi viyagra duası da içinde olan bir dua kitabı yazmış, bir tane al, belki lazım olur!.. 
İki kesime son sözlerim: 
1. Hükümete: Doğru ve güzel bir iş yaptınız. Mağduriyet kapısını kapattınız ama, bir açıklık var. Yasaya şunu da ekleyin: Merdiven altı nikahlara yasal düzenleme ve ceza getirin. Müftülüklerde sadece resmi nikahın geçerli olduğunu belirtin!. 
2. Laikatak arkadaşlar, çağdaşlık boyasıyla arz-ı endam eden kadın dernekleri bu yasayı alkışlayın!.. Medeni kanundaki cari yasada bir değişiklik yapılmadı. Nikahı kim kıyarsa kıysın, yasa aynı, üzülmeyin, kudurmayın!... 
Son cümlede de bizim mahalleye: Çok önemli bir düzenlemeye, yüzyıllık bir travmaya son veren bir düzenleme… Kadınların istismar edilmesini önleyecek bir düzenleme, hayvani duyguları tatmin uğruna ailelerde kavga, gürültüye, boşanmalara, günahsız çocukların travmalara maruz kalmasını önleyecek bu mükemmel düzenlemeyi nasıl anlattılar? 
Papaz kıyıyor da, müftü niye kıyamasın!.. 
Bu mu?.. 
Evet, bu!.. 
Şu Tayyip Erdoğan’a acıyorum. Bu kadar çapsız adamları nereden buldu, etrafına topladı, bunu da ben çözemedim! 
Eğer Türkiye’de bir “Kadınlar Günü” kutlanacaksa, tarihi, bu düzenlemenin tarihi olmalıdır!.. 

Prof. Dr. Mehmet Çelik Diğer Yazıları