YAZARLAR

yazarresmi
Prof. Dr. Mehmet Çelik

mehmetcelik@gunes.com

19 Mayıs 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Erdoğan-Trump görüşmesinde değişen bir şey yok!

Çarşamba günkü yazının başlığı “Sahnedeki Aktörlere Değil, Yapımcıya Odaklanalım- I” idi. Bugün yazının II.sini yayınlayacaktım. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı’nın Trump’la görüşmesinin medyada bir flû algı yarattığını görünce, bugün bu görüşmeyi analiz edeceğim, Sahnedeki Aktörlere Değil başlıklı yazının II.sini Carşamba günü yayınlayacağım. 

PYD yüzünden Amerika ile ilişkilerimiz son derece gergin bir süreçte devam ediyordu. Bu durum herkesin malumu idi. Uzun zamandır gün geçmiyor idi ki, ya Cumhurbaşkanı ya da Başbakan yaptıkları konuşmalarda veya basına verdikleri demeçlerde, mutlaka bu konuya değinirlerdi. Buna karşılık ABD’li yetkililer de veya ABD medyasında da bu konu kapsamında açıklamalar duyar veya okurduk. 
En son Sayın Cumhurbaşkanı Çin’e gitmeden bu konu ile ilgili olarak çok net bir şey söyledi: meselenin virgülü aştığını, nokta koyma zamanı geldiğini söyledi. Bu, kamuoyunda çok yüksek bir beklentiye yol açtı. Bu net tavır ve açıklamanın ardından 24 saat geçmeden Başkan Trump PYD’ye yapılacak silah yardımı (ağır silahlar) kararnamesini imzaladı. İki Lider’in bu tavır ve duruşları, sokaktaki adamın zihninde “ya herro, ya merro!” algısını doğurdu. Evet, kılıçlar çekilmişti… 
Sokağın zihni allak-bullak olurken, yol gösteren akl-ı evveller zuhur etti: Kimi, Cumhurbaşkanımızın ABD’ ye gitmemesini, kimi de ellerini oğuşturmaya başladı. 
Dış politikaya biraz vakıf olanlar, bu tür tavırların pazarlık jargonu olduğunu bilirler… İki lider de pazarlığı yüksek perdeden açmaya çalışıyordu. Yani Trump o kararnameyi imzalamasaydı, Erdoğan da o “nokta koymak” ifadesini kullanmasaydı da, netice aynı olacaktı… 
ABD’nin dış politikasının ana çizgileri liderlere göre değişmez. Liderler, garson mesabesindedir. Mutfakta hazırlananları servis etmekle görevlidirler. Her garsonun farklı servis yöntemleri olabilir, ama menüdeki yemekler değişmez!.. 
Bu nedenle kısaca ne ABD’nin Suriye politikasında bir değişiklik olmuştur, ne de Türkiye’nin!.. 
Gelişmelere göre, süreç içerisinde iki ülke de politikalarında bazı rötuşlar yapacaklardır!.. 
Hepsi bu!.. Muhalefetin buradan ekmek çıkarma gayreti boşunadır!