YAZARLAR

Mezarlıklar ve mabetler ayrılmadıkça!..

HDP milletvekili Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinin defninde yaşananlar malum. Sıcağı sıcağına bilerek bu konuyu yazmadım. Tepkileri bekledim… 

Evet, her kesimden, başta Cumhurbaşkanı, Başbakan olmak üzere, tüm siyasi parti liderlerinden ve parti sözcülerinden beklenen tepkiler geldi… Birlik, bütünlük mesajları olumluydu. 

Kamuoyunda kendini bilmez birkaç heyecanlı, milliyetçi gencin tepkisi olarak bir algı oluştu!.. 

Bu algı, gerçek de olabilir. Yani, evet, heyecanlı birkaç gencin gerçekleştirdiği siyasal tepkili bir eylem!.. İnşallah da böyledir, diye temennide bulunalım ve konuyu sokak bazında kapatarak, bir daha böyle olayların yaşanamaması temennisinde bulunalım. 

Ama, evet ama, devletin stratejik kurumları sokaktaki vatandaş gibi düşünmemeli, böyle bir düşünce lüksü olmamalı!.. 

Mezarlıklar ve Mabetler Ayrılmadıkça Ülke Parçalanamaz!.. 

Çekoslovakya’nın parçalanışını hatırlayın; savaştan sonra Bosna-Hersek’te 13.500 aile boşandı. Koca Sırp, kadın Boşnak veya tersi… Binlerce nine ve dede boşandı, aynı sebepten… Çünkü kimlikler ayrıştı!.. 

Todor Jivkov döneminde Bulgaristan’da Türklere karşı girişilen baskı dönemini hatırlayın… Bu süreçte de yine aynı nedenlerle 4.500 aile boşandı!.. 

Buradan kendi ülkemize bir bakalım: Yaklaşık 40 yıldır bir iç savaş yaşanıyor Türkiye’de… Şehidi olmayan sokak kalamadı bu ülkede!.. Ama hala 81 vilayette ve ilçelerinde Kürtlerle-Türkler iç-içe yaşamaktadırlar. Komşuluk yapmaktadırlar, hâlâ  birbirleriyle evlenmektedirler… Bugüne kadar kimlik nedeniyle bir tek boşanma davası olmadı!.. 

Türkiye’nin en büyük şansı, budur!.. 

Çimentosu sağlamdır bu ülkenin!.. 

Bu çimento da Din’dir!.. 

Bu 40 yıllık dönem sonucunda birbirlerine soğuk bakanlar seküler, dini anlayışları zayıf olan Türklerle Kürtler’dir… İki tarafın dindar kimlikli insanlarının birbirlerine muhabbetleri 40 yıl önceki muhabbetle aynıdır!.. 

Devlet, bu gerçeği hiçbir zaman unutmamalı!.. 

Bu nedenle diyorum ki, bu cenaze defnindeki olayı, geldi-geçti şeklinde, yani sokaktaki vatandaşın algıladığı şekilde, devletin algılama lüksü yoktur!.. 

Olmamalıdır!.. 

Hatta bunu tezgahlayan gençler bile, tamamen heyecanlarına ve ideolojik aidiyetlerinden dolayı bunu yapmış olabilirler!.. 

Ancak, 40 yıllık akademik çalışmalarım, aman ha, aman ha!.. yüzde 1 ihtimal de olsa bu işin sahne arkasını kontrol et!.. Batılı istihbarat örgütlerinin sosyolog elemanları bu işi iyi bilirler: 

Bir ülkede mezarlıkları ve mabetleri ayrıştırmadıkça, orayı bölemezsiniz!.. 

Mezarlıklarımızı ayrıştırmayalım. Toprak, herkesi kabul eder!.. 

Cesetlerin suçu günahı yoktur, birbirlerinden farkları da yoktur!.. Topraktan geldiler, toprağa dönüyorlar!..