• Bist 100
  95239.7
 • Dolar
  5,9061
 • Euro
  6,5069
 • Altın
  283,7480
İstanbul
15 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Kahve için ama kalbe dikkat!

Kahve, içerisinde 1000’den fazla madde barındıran kompleks bir içecektir. Ancak vücuttaki etkilerini ortaya çıkaran temel madde “kafein”dir. Bunun yanı sıra “diterpen” adı verilen bazı moleküller de etki etmektedir. 
Kahvenin sağlık üzerindeki etkileri:  
Kan basıncı: Özellikle kafeine duyarlı kişilerde kahve içimi ile kan basıncında hafif yükselmeler görülse de günde 6 kupaya dek içilen kahvenin uzun dönemde tansiyonu yükseltmediği gösterilmiştir. 
Kan şekeri: Kahvenin içerisinde bulunan antioksidanlar kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur ve diyabet gelişim riskini azaltır. Her gün içilen bir fincan kahvenin bile bu yönde etkisi olduğu düşünülmektedir. 
Kolesterol: Kahvenin içerisinde bulunan diterpenler kolesterolü yükseltici etki gösterebilirler. Ancak burada kahvenin hazırlanış biçimi öne çıkmaktadır. Kahvenin kaynar su ile temasının kısa süre olduğu filtre kahve kolesterol seviyelerini yükseltmez iken, kahvenin kaynatılarak hazırlanması kötü kolesterol seviyelerini arttırabilir. 
Ritm bozukluğu: Başlangıçta kahvenin ritm bozukluğu yapabileceği endişesi olduysa da tam tersine uzun süreli kahve içilmesiyle ritm bozukluğu gelişim riskinde azalma tespit edilmiştir. 
Kalp damar hastalığı: Orta derecede kahve tüketimi ile (her gün 2-6 kupa) kalp damar hastalığı ve felç gelişme riskinde ve bunlara bağlı görülen ölümlerde azalma saptanmaktadır. 
Depresyon: Kahvenin depresyon gelişimini azalttığı saptanmıştır. Ancak bu etki kafeinsiz kahvelerde gözlenmemiştir. 
Kilo: Kahve besinlerin termik etkilerini arttırarak ve yağları yakarak kilo kontrolünü kolaylaştırır. 
Sinir sistemi: Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların ortaya çıkmasını azaltır. 
Solunum sistemi: Astım belirtilerini azaltır, egzersiz performansını arttırır. 
Sindirim sistemi: Safra taşı oluşumunu azaltır, özellikle karaciğer tümör ve enfeksiyonlarına karşı direnç sağlar. 
* * *
Tabii ki kahvenin de kendine has riskleri ve yan etkileri mevcuttur. Özellikle kafein duyarlılığı olanlarda: Çarpıntı, anksiyete, depresyon, uyku bozukluğu, huzursuzluk, titreme, kusma, sık idrara çıkma gibi bulgular görülebilir. Kahvenin içerdiği diğer maddelerin de faydalı etkileri göz önüne alındığında bu yan etkilerin görülen kişilerin kafeinsiz kahve içmeleri bir çözüm olabilir. Ayrıca kahve kalsiyum emilimini azaltıp, idrarla kalsiyum ve magnezyum atılımını arttırarak kemik erimesine neden olabilir. İçilen kahveye 2 kaşık süt eklenmesi ile bu etkinin önüne geçilebilir. 
Kahve bazı kadınlarda meme dokusunda fibrokistik yapıların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 
Kahve santral sinir sisteminde uyarıcı etki yapmaktadır. Böylece 3-5 günde kafein bağımlılığı meydana gelmektedir. Bu nedenle kahve içen kişiler düzenli olarak kahve tüketmeye başlarlar. Son içilen kahveden 12-24 saat sonra ortaya çıkan belirtiler 1-2 gün içerisinde sonlanır. Bunlar: Sersemlik hali, baş ağrısı, huzursuzluk, bulantı, kusma olarak sayılabilir. 
Eğer aşağıdaki durumların herhangi birisinden muzdarip iseniz kahve içmemek sizin için daha iyi olabilir:  
Strese, gerginliğe veya uyku bozukluğuna yatkınlığınız varsa, 
Meme dokusunda ağrılı, şişkinlikleriniz varsa, asid reflü hastalığı veya mide ülseriniz varsa, 
İlaçlar ile kontrol edilemeyen yüksek tansiyonunuz varsa, 
Düzensiz ve hızlı nabız atışınız varsa, 
Kronik baş ağrılarınız varsa kahve içmemenizde fayda var. 
Ayrıca gebelerin de kahve içmeleri önerilmemektedir. 
Sonuç olarak, orta derecede içilecek kahvenin uzun dönemde sağlık açısından faydalı olduğu düşünülmektedir. Oluşabilecek yan etkilere dikkat edilerek her gün içilen 2-3 fincan kahvenin insan sağlığına zararlı olmadığı hatta yararlı olabileceği düşünülmektedir.  

Prof. Dr. Nuri Kurtoğlu Diğer Yazıları