• Bist 100
  95257.6
 • Dolar
  5,8936
 • Euro
  6,5045
 • Altın
  281,5970
İstanbul
15 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Kalpteki delik ameliyatsız kapatılıyor

İki kulakçık ve iki karıncaktan oluşan kalbimizde kulakçıkları ve karıncıkları birbirinden ayıran duvarlar söz konusudur. İşte kulakçıkları birbirinden ayıran duvardaki delikler tıpta ‘atriyal septal defekt’ (ASD), karıncıkları birbirinden ayıran duvardaki delikler ise ‘ventriküler septal defekt’ (VSD) olarak adlandırılmaktadır. 
Son 25-30 yıldır bu tip deliklerden uygun olanları açık kalp ameliyatına ihtiyaç duyulmadan tamamen anjiografiye benzer yöntem ile kapatılabilmektedir. 
Sonuçları açısından ameliyattan tamamen farksız olan bu yöntemler; 
çok daha kolay olmaları, kesi gerektirmemeleri, genel anesteziye ihtiyaç duymamaları ve sadece 1 gece hastanede kalış süresi nedeni ile cerrahi yönteme çok iyi bir alternatif oluşturmaktadırlar.  
Bu tip delikler en sık görülen doğuştan olan kalp hastalıkları arasındadırlar. Her 1500 canlı doğan bebekten birisinde bu tip delik mevcuttur. Yetişkin çağda tespit edilen deliklerin yüzde 30-40’ını oluştururlar. Kızlarda erkeklere göre görülmeleri iki kat daha sıktır. On milimetreden küçük olanları 10 yaşına kadar kendiliğinden kapanabilir. 
Tespit edilmeleri hekim muayenesi ve ekokardiyografi yöntemi ile mümkündür. Ellili yaşlara kadar herhangi bir bulgu vermeyebilirler. 
Genellikle kişide efor kapasitesinde sınırlanma, yorgunluk, nefes darlığı, ritm bozuklukları, sık geçirilen akciğer infeksiyonları ve bazen de felçlere neden olabilir. Kendi içlerinde deliğin anatomik konumuna göre tipleri vardır. Bazı tipleri ameliyatsız yöntemle kapatılmaya son derece uygundur. 
İlk kez 1976 yılında ameliyatsız yöntemle kapatılmaya başlanan delikler bugün kullanılan cihazlardaki teknolojik gelişmeler ile birlikte büyük aşama kaydetmiştir. İşlem lokal anestezi altında kasıktaki bir damardan girilerek yapılır. Kateter denilen plastik bir borunun içerisinden geçirilen ve şemsiyeye benzeyen bir cihaz delik bölgesine yerleştirilir. İşlem sonrasında bir gece hastanede kalan hasta ertesi gün hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Önemli olan nokta kalpde ki bu deliklerin kalp ve akciğerde kalıcı hasar yapmadan teşhis edilebilmesidir. Bu nedenle tedavi ne kadar erken yaşta yapılırsa o kadar iyidir. 
Bu delikler çocukluk çağında en sık tespit (yüzde 30) edilen deliklerdir. Bu tip delikler de anatomik konumlarına göre tiplere ayrılırlar. Hekim muayenesi ve ekokardiyografi ile tespit edilirler. 
Çocukluk çağında daha yüksek oranda kendiliğinden kapanabilirler. Kapanmamaları durumunda kalpte büyüme ve kalp yetmezliği akciğer damarlarında basınç artışı veya kalpte iltihaplanma gibi hastalıklara neden olabilirler. Ventriküler septal defektlerin teknik olarak uygun olanları 1970’li yıllardan bu yana ameliyatsız yöntemler ile kapatılabilmektedir. Bu yöntemde de deliği kapatmak için özel olarak tasarlanmış cihazlar kullanılmaktadır. 

Prof. Dr. Nuri Kurtoğlu Diğer Yazıları