YAZARLAR

Sakat sakat

ÖNCELİKLE şu algıyı değiştirelim. Galatasaray, gibi takımların, “eksiklik” adı altında bahaneleri olamaz. Bu nedenle son 10 gündür basında birilerinin “yavuz hırsız, ev sahibini bastırırmış” taktiğini göz ardı edip, hep bir ağızdan yaratılmaya çalışılan “Galatasaray eksik” algısı, aslında tereyağında köpük. Geçiniz, eğer eksiklik üzerinden yürü- necekse, Babel, Gökhan, Gökhan Töre, Oğuzhan da Beşiktaş’ın hesabına yazılır.

Bahaneleri bir kenara bırakırsak, Galatasaray görüntüde 3’lü ama her 3 pozisyonun 2’sinde 5’li savunmaya dönen bir anlayışla çıkmasından mıdır bilinmez, dakikalar 33’ü gösterdiğinde Beşiktaş kalesini sadece 1 kere yoklayabildi. Özellikle ilk 30 dakika, Beşiktaş rakibini gerek pas oyunu gerek önde baskı ile çaresiz bıraktı. Maç Galatasaray için, genç Ozan’ın direkten dönen topu ile resmen başlamış oldu. O dakikaya kadar rakip yarı sahada pas isabeti %60 olan Beşiktaş, devam eden 30 dakikada bu oranı ancak %2 arttırabildi. Galatasaray’ın rakibine oranla fizik olarak maça daha hazır ve diri çıkması, özellikle 30 – 60 arası net bir şekilde kendini gösterdi. Beşiktaş adına sevindirici olan en önemli konu ise, siyah beyazlıların artık “Benim oyunum bu” kalıbından sıyrılmış, saha içinde farklı dizilişler ile farklı taktik varyasyonlar deniyor olmasıydı.

Sözün özü futbol severler dün akşam masadan seyir zevkine doyamadan kalktıysa, bunun yegâne sebebi, Patagonya Futbol Federasyonunun, sezon öncesi berbat ve kasten planladığı fikstürdür. Patagonya’lıların bu planlı plansızlığı, Beşiktaş’ın dün Galatasaray’ı rahatça değil “seke seke” yenmesin tek sebebidir.

Şafak Malatya Diğer Yazıları

Diyet

16 Aralık 2018

Bitti

13 Aralık 2018

Can suyu

24 Kasım 2018

Aksakallı

09 Kasım 2018

Ağır bilanço

03 Kasım 2018