• Bist 100
  99.806
 • Dolar
  5,6857
 • Euro
  6,3850
 • Altın
  260,7569
İstanbul
21 / 29
0530 708 54 54
0530 708 54 54
15 Aralık 2018 Cumartesi 10:33:39 | Son Güncelleme: 15 Aralık 2018 Cumartesi 11:27:32

Dışişleri'nden Irak'a tepki: Operasyonlar devam edecek

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçları gerektirdiği ve terör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe terörle mücadele kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy,  Türk Silahlı  Kuvvetlerinin (TSK) Irak'ta PKK unsurlarına karşı düzenlediği operasyonlarla  ilgili, "Terör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe terörle  mücadele kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir" değerlendirmesinde  bulundu.

Aksoy, TSK'nın Irak topraklarındaki PKK unsurlarına karşı düzenlediği  operasyonlar ve Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'ın Irak Dışişleri  Bakanlığına çağrılması hakkında Bakanlığa yöneltilen bir soruya yazılı yanıt  verdi.

PKK terör örgütünün uzun yıllar konuşlandığı Irak topraklarını  Türkiye'ye saldırı düzenlemek amacıyla üs olarak kullandığına dikkati çeken  Aksoy, "Bu saldırılar sonucunda on binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.  PKK terör örgütünün Irak ve Suriye topraklarındaki faaliyetleri Türkiye için bir  ulusal güvenlik meselesi haline gelmiştir." ifadesini kullandı.

Aksoy, Irak hükümetine  PKK terör örgütünün faaliyetlerinin  engellenmesi konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğinin  bugüne kadar birçok kez hatırlatıldığının altını çizerek, "Nitekim, Irak  Anayasasının 7. maddesi, Irak hükümetini Irak topraklarının komşu ülkelere  saldırılar için üs olarak kullanılmasını engellemekle yükümlü kılmaktadır."  açıklamasında bulundu.

İyi komşuluk ilişkilerinin ve terörizmin her türlüsüne karşı  uluslararası iş birliğinin genel ilkeleri çerçevesinde Türkiye'nin terörle  mücadelede sorumluluklarını yerine getirdiğini vurgulayan Aksoy, bu anlayışla  Irak'a terör örgütleriyle mücadelesinde her türlü desteğin verildiğini bildirdi.

"Ağır darbe vuruldu"

Aksoy, Irak'tan da aynı anlayış ve somut iş birliği beklendiğine  işaret ederek, şunları kaydetti:

"Irak makamlarının terörle mücadelede gerekeni yapmadığı durumlarda,  Silahlı Kuvvetlerimiz PKK terör örgütünün Irak topraklarından ülkemize yönelen  saldırılarına Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan  meşru müdafaa hakkımıza dayanarak karşılık vermektedir. Son olarak, TSK  tarafından 13 Aralık 2018'de Irak'ta Sincar ve Karacak Dağı'nda terörist  unsurların yuvalandığı alanlara düzenlenen operasyonlarda PKK terör örgütüne ağır  darbe vurulmuştur. Operasyonlar sırasında sivil halkın zarar görmemesi için her  türlü tedbir alınmıştır. Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçları gerektirdiği ve terör  örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe terörle mücadele  kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir."

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT